Inne

W sobotę, 25 listopada, mija 80 lat od pierwszego podniesienia polskiej bandery wojennej na niszczycielu ORP Błyskawica. W przeddzień tego wydarzenia na okręcie-muzeum odbyły się uroczystości rocznicowe. Jutro będzie można go zwiedzić bezpłatnie.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w piątek 24 listopada. Zgodnie z marynarską tradycją o godzinie 08:00 na pokładzie okrętu-jubilata podniesiono banderę i wielką galę banderową. Po odczytaniu rozkazu okolicznościowego oddany został salut osobisty złożony z 13 strzałów armatnich i odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Następnie uroczystość przeniosła się pod Płytę Marynarza Polskiego, gdzie złożono kwiaty. Obchody rocznicy zakończyły się w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie zaprezentowano film poświęcony dziejom ORP Błyskawica

Okręt wybudowany został w brytyjskiej stoczni J. Samuel White & Co. w Cowes na wyspie Wight. Stępkę położono w 1935 roku. 25 listopada 1937 roku, w mieście Cowes w Wielkiej Brytanii, podniesiona została biało-czerwona bandera na jednym z wówczas najnowocześniejszych na świecie niszczycieli. Otrzymał on imię ORP Błyskawica i wszedł w skład Polskiej Marynarki Wojennej. W przededniu wojny wraz z dwoma innymi niszczycielami, w ramach realizacji planu „Peking” opuścił port gdyński i skierował się do Wielkiej Brytanii. Tak rozpoczęły się dla niego zmagania wojenne. W czasie wojny niszczyciel ORP Błyskawica przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. W 2007 roku okręt został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award, co oznacza, że wszedł on do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

Z okazji rocznicy w sobotę 25 listopada w godz. 10.00-13.00 i 14.00-15.30 Błyskawicę będzie można bezpłatnie zwiedzać. To jedna z ostatnich okazji w tym roku, aby zwiedzić nasz okręt muzeum. 1 grudnia okręt rozpocznie sezon zimowania i nie będzie dostępny dla zwiedzających aż do 30 kwietnia 2018 r.

Gdynia.pl

Fot.: Marian Kluczyński, st.chor.mar. Piotr Leoniak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter