Inne

O sezonie szkoleniowym Daru Młodzieży i statku Horyzont II, projekcie El-Mellah, a także aktualnościach związanych z rejsem dookoła świata mówiono podczas konferencji na Darze Młodzieży w poniedziałek, 30 października. W spotkaniu udział wzięli m.in. prorektor dr hab. Inż. Kpt. ż.w. Henryk Śniegocki i komendant "Daru" kpt. ż.w. Ireneusz Lewandowski.

Kampania morska Daru Młodzieży trwała 9 miesięcy – od 4 lutego do 31 października. Żaglowiec odbył w tym czasie 11 podróży szkoleniowych, głównie po wodach Bałtyku z jednym dłuższym wyjściem do portów Francji i Hiszpanii. Jednostka zawinęła do Antwerpii, Hawru, Kadyksu, Kłajpedy, Rostocku, a w Polsce do Gdyni, Świnoujścia oraz Szczecina. Na pokładzie Daru Młodzieży przeszkoliło się w sumie 1315 studentów oraz uczniów.

Sezon 2017 był nietypowy. Głównie ze względu na realizację kontraktu, przewidującego kompleksowe wyszkolenie załogi, zbudowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding SA, żaglowca dla Marynarki Wojennej Algierii – El-Mellah. Trójmasztowa jednostka to największy żaglowiec zbudowany w Polsce i jeden z największych w światowej flocie żaglowców szkolnych.

Od wiosny 2017 szkoleniem objęto oficerów, podoficerów i marynarzy Marynarki Wojennej Algierii, którzy przeszli cykl szkoleń teoretycznych w pracowniach i laboratoriach Akademii Morskiej oraz Studium Doskonalenia Kadr AMG. Szkolenie w Akademii Morskiej przeszło także 12 członków przyszłej lądowej ekipy konserwacyjnej nowego żaglowca.

Czytaj także: El-Mellah przekazany i już pod algierską banderą

Dar Młodzieży uczestniczył w zlotach żaglowców, organizowanych przez Sail Training International w Turku, Kłajpedzie i Szczecinie oraz tradycyjnym festiwalu morskim Hanse Sail w Rostocku.

Warto dodać, że dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości Dar Młodzieży wyruszy w przyszłym roku w podróż dookoła świata. Projekt zyskał rządowy patronat, a organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.

Wielka podróż rozpocznie się w maju 2018 roku. Żaglowiec, według planowanej trasy, popłynie przez Lizbonę, Kanary, porty Afryki, po przejściu Przylądka Dobrej Nadziei wyjdzie na Ocean Indyjski, odwiedzi Daleki Wchód (m.in. Singapur, Szanghaj, Osaka), a po trawersie Pacyfiku - porty zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej (m.in. Vancouver, San Francisco, Los Angeles). Kulminacja podróży odbędzie się w Panamie, gdzie Dar Młodzieży uświetni Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka (styczeń 2019). Ostatnim planowanym portem w Ameryce jest Nowy Jork skąd powrót do Europy. Podróż ma zakończyć się w marcu 2019 roku. 

W rejsie dookoła świata zaplanowano sześć zmian załóg szkolnych. Obok studentów Akademii Morskiej, w każdy etapie uczestniczyć będą grupy młodzieży – finalistów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny. 

Horyzont II

Horyzont II tegoroczny sezon praktyk morskich rozpoczął z końcem lutego. Szkoleniem objęto łącznie 256 studentów oraz uczniów z Akademii Morskiej w Gdyni, Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku. 

Statek realizuje praktyki manewrowe i radarowe dla studentów AMG i uczniów średnich szkół morskich, w bałtyckich rejsach oraz dwie ok. 4-tygodniowe podróże do Arktyki - efekt wieloletniej współpracy z Instytutem Geofizyki PAN. W każdej, obok naukowców z polskich instytutów badawczych, płynie dwudziestu studentów Wydziału Elektrycznego AMG, w ramach praktyk morskich. We wrześniu 2017 Horyzont II wyruszył na Spitsbergen po raz czterdziesty.

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II od momentu wejścia do służby w 2000 roku, regularnie wykorzystywany jest przez Polską Akademię Nauk do utrzymywania komunikacji z Polską Stacją Polarną na Spitsbergenie oraz realizacji międzynarodowych programów badawczych. Są to często pionierskie wyprawy - w słabo poznane rejony archipelagu Svalbard, także udział w międzynarodowych naukowych warsztatach terenowych. Statek stanowi integralny element polskiej obecności w Arktyce, a Akademia Morska jest członkiem Konsorcjum Polarnego.

rel (Akademia Morska w Gdyni), AL

Video: Gdynia.pl

+1 Doktor żeglugi wielkiej
Nie polecam 2/10
31 październik 2017 : 14:41 Adam Doktor | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter