Inne

Podwodny system skanowania zawartości sieci rybackich opracowany przez firmę Scantrol Deep Vision AS z Bergen otrzymał nagrodę za innowacyjność na tegorocznych targach Nor-Fishing w Trondheim.

Obecnie, według różnych szacunków, marnuje się od 20 do 25% odławianych na świecie ryb. Wynalazek z Bergen może wkrótce sprawić, iż rybołówstwo będzie bardziej wydajne i ekologiczne niż wcześniej. Taką nadzieję wyraziła Hege Hammersland-White odbierając z rąk norweskiego ministra rybołówstwa Pera Sandberga nagrodę za najbardziej innowacyjny projekt.

Rekordowe targi Nor Fishing

Nor-Fishing to jedne z największych na świecie targów przemysłu rybołówczego. W tym roku organizatorzy imprezy mogą się pochwalić kilkoma rekordami. W ciągu 5 dni na targach zaprezentuje się ponad 500 wystawców z 20 krajów, w tym Chin, Peru, USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Polski. Powierzchnię wystawową zwiększono o jedną piątą, ale i tak nie zmieścili się wszyscy chętni. Odwiedzających ma być więcej niż kiedykolwiek wcześniej, tym bardziej, że piątek ogłoszono dniem otwartym dla wszystkich studentów zainteresowanych pracą w sektorach związanych z rybołówstwem. 

- Nor-Fishing to nie tylko jedna z najważniejszych imprez roku w środkowej Norwegii – mówi Aleksandra F. Eriksen, prezes zarządu firmy consultingowej Polish Connection. – To miejsce spotkań dla biznesmenów, polityków, dyplomatów, ludzi nauki i dziennikarzy z właścicielami oraz pracownikami operujących na wybrzeżu kutrów, którzy na co dzień testują w praktyce oferowane tu rozwiązania. W tym różnorodnym towarzystwie miło jest w tym roku zobaczyć kilka firm z Polski.

Częścią targów jest uroczyste wręczenie nagrody dla najbardziej innowacyjnego i obiecującego wynalazku. Czym wyróżnił się pomysł z Bergen?

Rzut oka w sieci

System Deep Vision został zaprojektowany jako narzędzie badawcze. Naukowcy chcieli na bieżąco badać morskie biomasy identyfikując komputerowo wagę i gatunek ryb. Szybko okazało się, że gdyby wykorzystać tę samą technologię na kutrach, przyniosłoby to korzyści zarówno rybakom, jak i środowisku. 

- Kamera pokazuje na żywo bardzo dokładny obraz z sieci, a system identyfikuje masę i gatunek przepływających przez urządzenie ryb – tłumaczy Øyvind Hansen ze Scantrol AS pokazując dane na ekranie. – Za jakiś czas osoby obsługujące system przystosowany do potrzeb rybołówstwa będą mogły ocenić, na ile zawartość sieci odpowiada ich potrzebom i podjąć decyzję, czy je zamknąć, czy otworzyć. To rozwiązanie może zrewolucjonizować branżę. 

Hege Hammersland-White tuż po odebraniu nagrody w wysokości 100 tysięcy koron norweskich zadeklarowała, iż jej zespół wykorzysta te środki na konsultacje ze środowiskiem rybaków. Zaprosiła wszystkich zainteresowanych współpracą na stoisko firmy, gdzie Scantrol prezentuje możliwości Deep Vision. 

Nor-Fishing odbywa się w Trondheim regularnie co dwa lata od roku 1960.

Fot.: mat. pras.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter