Inne

Polska gospodarka morska nie będzie czarną dziurą w przestrzeni światowej gospodarki morskiej - taką konkluzją zakończyła się Konferencja naukowa Polityka Morska, która odbyła się 14 marca w Akademii Morskiej w Gdyni. Powstanie interdyscyplinarny Morski Think Tank, który będzie wspierał wszelkie działania na rzecz umacniania Polski Morskiej. 

W sesji plenarnej konferencji i dyskusja panelowych wzięła udział Dorota Arciszewska, Posłanka RP, przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a Monika Niemiec Butryn, w imieniu Marka Gróbarczyka, ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowała o działaniach ministerstwa na rzecz rozwoju gospodarki morskiej i rewitalizacji przemysłu stoczniowego. Otwierając konferencję Piotr Jędrzejowicz, rektor Akademii Morskiej w Gdyni, nawiązał do ponad 95. letniej historii uczelni i jej wkładu w rozwój Polski Morskiej. Informację statystyczną o polskiej gospodarce morskiej przedstawiła Anna Bilska, kierownik Ośrodka Statystki Morskiej Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

Dyskusje panelowe prowadzono w następujących obszarach:

- Zarządzanie i system wdrażania polityki morskiej
- Innowacyjne technologie morskie
- Rozwój zrównoważony obszarów morskich i nadmorskich
- Konkurencyjność portów i transportu morskiego
- Przemysł rybny- wyzwania i kierunki rozwoju
- Turystyka morska i nadmorska
- Młodzi na rynku pracy gospodarki morskiej

Były one znakomitym uzupełnieniem niedawno przeprowadzonych debat nt. przemysłu stoczniowego i portów w czasie wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Gdyni oraz dyskusji nt. żeglugi Śródlądowej z inicjatywy Przewodniczącego ONZ Global Compact, która miała miejsce w Sopocie w czasie Transport Week.

Polski Klaster Morski/MG

Fot.: Piotr B. Stareńczak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter