Inne

Nie jest to więc historia, czy encyklopedia gdyńskiego żeglarstwa, ale raczej przewodnik emocjonalny”. Tak o swojej książce „Gdynia – żeglarska stolica Polski” napisała jej autorka Mira Urbaniak. I bardzo dobrze, że tak jest!

Gdyby było inaczej, mielibyśmy do poczytania tylko suche hasła. Słowem, książkę do postawienia na półce, po którą sięga się od czasu do czasu, aby sprawdzić jakiś historyczny detal.

Praca Urbaniak na pewno taka nie jest. Jest za to swoistym kluczem do zrozumienia gdyńskiego środowiska żeglarskiego (jednego z najsilniejszych w Polsce), tego „kto z kim” i „dlaczego”. A, że bez historii pojąć tego nie da rady, więc sporo w niej też wiadomości historycznych.

Mira Urbaniak, niestrudzona popularyzatorka polskiego żeglarstwa i spraw morskich w ogólności, wiele z tego co opisuje w książce, sama na własne oczy widziała, znała osoby, które wspomina i brała udział w wydarzeniach, o których opowiada. Czyni to lekturę jej tekstów jeszcze bardziej intrygującą.

„Gdynia – żeglarska stolica Polski” (to jej drugie - poprawione i uzupełnione - wydanie) zawiera ponad 60 biogramów ludzi związanych z gdyńskim żeglarstwem, ponad 30 opisów żaglowców i jachtów mających związek z tym miastem oraz informacje o ponad 20 instytucjach, klubach, stowarzyszeniach i imprezach żeglarskich, które odbywały się, albo odbywają w Gdyni. Całość okraszona została kilkudziesięcioma zdjęciami.

Jeśli więc zamierzacie odwiedzić gdyńską marinę, albo rozprawiać o dziejach gdyńskiego żeglarstwa, zajrzyjcie najpierw do książki Urbaniak. Pozwoli wam to uniknąć niejednej gafy.

Gdynia – żeglarska stolica Polski”, Mira Urbaniak, Mira Urbaniak „Fel” (książkę można kupić w: www.smart.gda.pl i www.ksiegarniamorska.pl), str. 219

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter