Inne
Tablica upamiętniająca wyczyn szczecińskich żeglarzy sprzed 50 lat zawisła w Muzeum Morskim w stolicy Islandii.

Organizatorzy rejsu: Piotr Owczarski, kapitan Maciej Krzeptowski i II oficer Cezary Pawłows
Fot. Janusz Charkiewicz

W 1959 r. czterej żeglarze z jacht Klubu AZS na niewielkim jachcie "Witeź II", bez silnika z kilkoma mapami i kompasem dopłynęli do Islandii i szczęśliwie wrócili do Polski. "Witeź II" pokonał ponad 3,7 tys. mil morskich w 1230 godzin. Był pierwszym polskim jachtem, który dopłynął do Islandii. Tablicę, która upamiętnia tamto wydarzenie, przywieźli do Reykjaviku uczniowie szczecińskich szkół, którzy uczestniczą w wyprawie "Islandia 2009" na jachcie "Stary".

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się w piątek po południu w Muzeum Morskim. Gospodarzem spotkania był dyrektor muzeum i jednocześnie przewodniczący rady miasta Rejkiavik - Vilhujmur Vilhjalmsson. Na uroczystość przybyła także Danuta Szostak, konsul generalny RP i oraz przedstawiciele Polonii. Tablicę odsłonili wspólnie dyrektor muzeum i Maciej Krzeptowski, kapitan "Starego".

- Tablica zawisła w centralnym miejscu w głównym muzealnym holu - mówi Piotr Owczarski, prezes Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, które zorganizowało wyprawę. - Obok tablicy na honorowym miejscu znalazły się dwie fotografie "Witezia II".

Na tablicy z brązu znajduje się napis: "Tylko wiatr, marzenia i jacht Witeź II przywiodły tu pierwszych polskich żeglarzy w roku 1959".


mur
1 1 1 1