Bezpieczeństwo

Okręt marynarki wojennej Indii odbił w ciągu jednego dnia dwa irańskie kutry, które zostały porwane przez somalijskich piratów -powiadomiło we wtorek indyjskie ministerstwo obrony.

Zaangażowanym okrętem marynarki wojennej Indii był INS Sumitra (P59) - patrolowiec typu Saryu.

Na pierwszym kutrze znajdowała się 17-osobowa załoga składająca się z Irańczyków, a na drugim służyła 19-osobowa załoga pakistańska.

Agencja Reutera zauważyła, że somalijscy piraci zaktywizowali się po sześciu latach względnego spokoju. Zbrojne grupy w Somalii wykorzystały fakt, że uwaga społeczności międzynarodowej jest skoncentrowana na sytuacji na Morzu Czerwonym, gdzie jemeńscy bojownicy Huti, finansowani przez Iran, atakują statki handlowe. Huti twierdzą, że poprzez te ataki wspierają palestyńską organizację terrorystyczną Hamas, walczącą z Izraelem.

Szczyt aktywności somalijskich piratów przypadł na 2011 rok. Światowa gospodarka traciła wówczas z tego powodu około 7 mld dolarów rocznie. Piraci zostali pokonani dzięki międzynarodowym patrolom sił morskich oraz wykorzystaniu przez przewoźników prywatnych firm ochrony morskiej. Pomiędzy rokiem 2017 a grudniem ubiegłego roku Somalijczykom nie udało się przejąć ani jednego statku.

PAP; PBS

Udana akcja antypiracka hinduskiej marynarki wojennej
Udana akcja antypiracka hinduskiej marynarki wojennej
Udana akcja antypiracka hinduskiej marynarki wojennej
Udana akcja antypiracka hinduskiej marynarki wojennejUdana akcja antypiracka hinduskiej marynarki wojennejUdana akcja antypiracka hinduskiej marynarki wojennej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter