Bezpieczeństwo, Granice

Około 17 mil morskich na wschód od Pulau Sipadan (Sabah, Malezja) porwano czterech członków załogi holownika. O zdarzeniu, które miało miejsce w piątek, 1 kwietnia donosi portal WorldMaritimeNews.

- Ośmiu uzbrojonych piratów weszło na pokład holownika - poinformowało Międzynarodowe Biuro Morskie (International Maritime Bureau, IMB). Jak dodano w komunikacie, na który powołał się portal WorldMaritimeNews, uzbrojeni mężczyźni otworzyli ogień, ukradli rzeczy osobiste załogi i porwali cztery osoby. Są to obywatele Malezji. Pozostali członkowie dopłynęli w okolice Semporna, na wschodnim wybrzeżu Malezji. Miejscowe media spekulują, iż zaatakowany holownik to Massive 6.

Do ataku doszło zaledwie tydzień po porwaniu holownika Brahma 12 i barki Anad 12.  Pierwsza łódź została już uwolniona. Nadal natomiast nieznany jest los 10-osobowej załogi Anad 12. Na chwilę obecną wiadomo jedynie, iż porywacze skontaktowali się z armatorem. - Podczas rozmowy telefonicznej z armatorem porywacze zażądali okupu. Od 26 marca osoby odpowiedzialne za porwanie skontaktowały się z nim dwukrotnie - informuje portal WorldMaritimenews, powołując się na komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Indonezji. Kwota okupu, jakiej zażądali piraci to prawdopodobnie około 1 mln dolarów.

AL 

1 1 1 1