Bezpieczeństwo

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, w tym Grupa Nurków Minerów, uczestniczą jako eksperci w ćwiczeniu Sea Breeze 2021 na Morzu Czarnym – poinformował we wtorek rzecznik Flotylli kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Sea Breeze to doroczne ćwiczenie organizowane przez Stanu Zjednoczone i Ukrainę od 1997 r., w tegorocznej edycji uczestniczą 32 państwa, które wydzieliły 32 okręty, 40 statków powietrznych, 18 jednostek specjalnych i zespołów nurków - łącznie blisko 5000 żołnierzy.

Z Polski w ćwiczeniu uczestniczy siedmiu marynarzy reprezentujących świnoujską 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża. W działaniach bierze udział Grupa Nurków Minerów, której żołnierze podczas ćwiczenia występują jako eksperci od neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Jak podkreślił rzecznik, ważnym elementem ćwiczenia jest ujednolicenie procesu planowania i dowodzenia zgodnie ze standardami NATO oraz zwiększenie poziomu interoperacyjności pomiędzy siłami zbrojnymi Ukrainy i państw NATO, głównie z basenu Morza Czarnego.

Ćwiczenie łączy działania komponentów morskiego, lądowego i powietrznego. Celem ćwiczenia jest podnoszenie zdolności do współdziałania wszystkich rodzajów sił zbrojnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa morskiego i pokoju w rejonie basenu Morza Czarnego.

Do tegorocznej edycji zostali zaproszeni oficerowie, którzy są zaangażowani w tzw. projekt mentorski. Ich zadaniem jest wsparcie żołnierzy ukraińskich w przygotowaniu i przeprowadzeniu ćwiczenia zgodnie ze standardami NATO. Polscy oficerowie uczestniczyli w planowaniu operacji ćwiczących sił, wspierając oficerów operacyjnych sztabu Centrum Operacji Połączonych (ang. Joint Operation Centre).

Marynarze Grupy Nurków Minerów występują jako eksperci od neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Prowadzą praktyczne działania z zakresu poszukiwania obiektów różnymi sposobami, w tym sonarami podwodnymi; sprawdzenia nabrzeży oraz podwodnej części kadłubów jednostek pływających; poszukiwania, identyfikacji oraz neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych; przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym (IED).

Polscy marynarze prowadzą też szkolenia z zakresu neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych dla zespołów EOD (unieszkodliwiających ładunki wybuchowe) z krajów biorących udział w ćwiczeniu, prezentując przy tym wnioski i doświadczenia zdobyte w ostatnich latach przy stosowaniu metody deflagracji – wypalania materiału wybuchowego. Specjaliści z 8. Flotylli zastosowali ją w październiku ub. roku neutralizując na dnie kanału Piastowskiego w Świnoujściu brytyjską bombę lotniczą Tallboy – prawdopodobnie największy niewybuch w znaleziony Polsce po II wojnie światowej.

Ćwiczenie, rozpoczęte 28 czerwca, potrwa do 10 lipca. W tegorocznej edycji Sea Breeze uczestniczą żołnierze z Albanii, Australii, Brazylii, Bułgarii, Danii, Egiptu, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Litwy, Łotwy, Maroka, Mołdawii, Norwegii, Pakistanu, Polski, Rumunii, Senegalu, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Tunezji, Turcji, Ukrainy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii i Włoch. Jednym z zadań, w których uczestniczą polscy nurkowie, jest usunięcie wraku jachtu z czasów ZSRR, który zatonął w 2016 r. w odeskim porcie.

autor: Jakub Borowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9359 4.0155
EUR 4.267 4.3532
CHF 4.3583 4.4463
GBP 4.9726 5.073

Newsletter