Bezpieczeństwo, Granice

Dowódcy marynarek wojennych Chin i Wietnamu uzgodnili stworzenie „gorącej linii” komunikacji kryzysowej w sprawach Morza Południowochińskiego, o obszary którego Pekin spiera się z Hanoi i innymi stolicami regionu – podał we wtorek „South China Morning Post”.

Decyzja zapadła w piątek podczas wideokonferencji z udziałem dowódcy marynarki Chin wadm. Shen Jinlonga i dowódcy marynarki wietnamskiej kadm. Tran Thanh Nghiema – przekazał hongkoński dziennik, cytując informacje oficjalnej gazety wietnamskich sił zbrojnych.

Według „SCMP” Pekin i Hanoi starają się zacieśnić relacje po zmianach osobowych na szczycie władzy w Wietnamie. W ubiegłym tygodniu przywódca ChRL Xi Jinping wzywał do wzmocnienia współpracy w rozmowie telefonicznej z mianowanym niedawno prezydentem Wietnamu Nguyenem Xuan Phuc.

„Gorąca linia” do „aktywnego radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi”, o której rozmawiali dowódcy, miałaby powstać obok istniejącej już od 2015 roku bezpośredniej linii komunikacji pomiędzy ministerstwami obrony obu krajów – zaznacza hongkoński dziennik.

Największym problemem w sferze bezpieczeństwa (w relacjach) Chin i Wietnamu są ich spory terytorialne na Morzu Południowochińskim, gdzie regularnie dochodziło do konfrontacji i napięć pomiędzy marynarkami oraz strażami przybrzeżnymi – ocenił ekspert z Narodowego Instytutu Badań Morza Południowochińskiego na chińskiej wyspie Hajnan, Chen Xiangmiao.

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.

Chiny uznają prawie cały ten akwen za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu. Chińskie roszczenia stoją w sprzeczności z pretensjami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego morza i nasilają napięcia na linii Waszyngton-Pekin.

anb/ tebe/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter