Bezpieczeństwo, Granice

Oba okręty patrolowe brytyjskiej marynarki, które zostały wysłane na wyspę Jersey w związku z jej sporem z Francją, powrócą do bazy w Wielkiej Brytanii, choć na wszelki wypadek pozostaną w gotowości - poinformował w czwartek wieczorem brytyjski rząd.

Jak dodał, wraz z władzami Jersey ustalono, że jeden z okrętów wyruszy do macierzystej bazy w Portsmouth na południu Anglii w nocy z czwartku na piątek, a drugi - w piątek rano. Brytyjski rząd wyraził zadowolenie z tego, że francuskie kutry rybackie opuściły okolice Jersey i uznał, że sytuacja na chwilę obecną jest rozwiązana. Zapewnił jednak, że pozostaje w gotowości, gdyby trzeba było ponownie pomóc władzom tej leżącej na kanale La Manche dependencji Korony Brytyjskiej.

Londyn wysłał w środę wieczorem dwa okręty patrolowe HMS Severn i HMS Tamar w odpowiedzi na groźby Paryża, że odetnie dostawy energii elektrycznej na wyspę - na której 95 proc. prądu dostarczane jest podmorskimi kablami z Francji - a także w związku z zapowiedziami protestu francuskich rybaków przy wejściu do jej głównego portu, St Helier. W czwartek również Francja wysłała dwie swoje jednostki patrolowe na wody w pobliżu Jersey.

Protest francuskich rybaków, w którym wzięło udział prawie 60 kutrów, zakończył się w czwartek wczesnym popołudniem, po czym wszystkie łodzie odpłynęły w stronę Francji. Szef rządu Jersey John Le Fondre powiedział później, że francuscy rybacy protestowali "pokojowo i z szacunkiem", a bezpośrednia rozmowa z nimi "umożliwiła obu stronom lepsze zrozumienie" tego, jak wyzwania związane z nową umową handlową mogą zostać rozwiązane.

Francuscy rybacy protestują przeciwko nowym zasadom połowów, wprowadzonym w zeszłym tygodniu przez rząd Jersey w ramach umowy o handlu i współpracy między Wielką Brytanią a Unią Europejską (TCA), które wymagają od nich wykazania, że mają historię połowów na wodach Jersey. Francuzi twierdzą, że dodatkowe wymagania zostały dodane bez uprzedzenia. Władze w Paryżu wskazują, że "nowe środki techniczne" nie zostały zgłoszone UE, co czyni je "nieważnymi".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter