Bezpieczeństwo, Granice

Władze USA poinformowały Turcję, że w sytuacji gdy Rosja zwiększyła swoje siły zbrojne na wschodniej granicy Ukrainy, dwa amerykańskie okręty wojenne przepłyną przez cieśniny tureckie i zostaną rozmieszczone na Morzu Czarnym do 4 maja.

"15 dni temu wysłano nam powiadomienie kanałami dyplomatycznymi, że dwa amerykańskie okręty wojenne wpłyną na Morze Czarne zgodnie z konwencją z Montreux. Jednostki pozostaną na Morzu Czarnym do 4 maja" - poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych Turcji.

Porozumienie z Montreux z 1936 r. daje Turcji kontrolę nad cieśninami Bosfor i Dardanele, ogranicza dostęp okrętów wojennych i reguluje ruch zagranicznych statków towarowych.

W reakcji rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko wyraził w piątek zaniepokojenie wzmożoną aktywnością na Morzu Czarnym rządów państw, które nie graniczą z jego wodami - podała agencja Interfax.

Gruszko podkreślił, że wszystkie ruchy okrętów wojennych na Morzu Czarnym muszą być zgodne z Konwencją z Montreux.

Niedawno w ukraińskim regionie Donbasu, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, wybuchły starcia między wojskami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję separatystami. Niemcy zwróciły się do Rosji o wycofanie wojsk, a Moskwa oskarżyła Kijów o prowokacje. Od początku roku zginęło na tych terenach ponad 20 ukraińskich żołnierzy.

Od kilku dni przy granicy z Ukrainą trwa koncentracja wojsk rosyjskich; rosyjskie władze twierdzą, że siły rosyjskie mają prawo przemieszczać się po swoim własnym terytorium.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

 

-19 światowi rozrabiacy już płyną
Precz
10 kwiecień 2021 : 14:08 romek | Zgłoś
-16 Racja..
Bandyci amerykanscy wszędzie robią wojny!!!
11 kwiecień 2021 : 19:19 drdrbhrdhdrh | Zgłoś
+5 azjatyckie hordy
..a reszta w walonkach wali w na gąsienicach,kołach, koleją na wczasy na Ukrainę ...zamiast chipsów zagryzając amunicję do AK-47 .....bua ha ha ha
12 kwiecień 2021 : 11:35 kaszub | Zgłoś
+11 Ruskie trole
O , patrzcie jak się kacapskie trole rozpisały powyżej!Bardzo dobrze ,że Amerykanie reagują na ruskie tańce przy Ukrainie,tylko Ameryka jest w stanie ich powstrzymać,Niemcy apelują a jednocześnie budują z Ruskiem Nordstream,a żeby było jeszcze śmieszniej to Gazprom-firma z sankcjami jest głównym sponsorem UEFA i ligi mistrzów!!!!Europa jest poj...bana....
12 kwiecień 2021 : 09:27 Mm | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter