Bezpieczeństwo, Granice

O godz. 8.30 rozpoczęła się operacja holowania drugiej miny z okresu II wojny światowej zalegającej w Wiśle Śmiałej. Ładunek jest holowany w głąb Zatoki Gdańskiej, gdzie zostanie zneutralizowany.

Jak powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, o godz. 8.30 zaczęło się holowanie miny w kierunku północno-wschodnim Zatoki Gdańskiej, gdzie niebezpieczny ładunek zostanie zneutralizowany.

Neutralizacja ma nastąpić dokładnie w tym samym miejscu, w którym neutralizowano minę w poniedziałek, czyli ok. 2,1 mili na północny-wschód od brzegu w Zatoce Gdańskiej - dodała Kierzkowska.

We wtorek w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku prowadzona jest operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji obiektu niebezpiecznego – niemieckiej miny morskiej typu GC, pochodzącej z okresu II wojny światowej.

Operacja trwa już drugi dzień (pierwszą minę zneutralizowano w poniedziałek) i jest prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Miny zostały znalezione podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Ich długość to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit.

Akcja jest drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu.

Autor: Krzysztof Wójcik

Fot.: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter