Bezpieczeństwo, Granice

21 osób jest zakażonych koronawirusem na statku wycieczkowym Grand Princess, który po zakończeniu rejsu z Hawajów miał zawinąć do portu w San Francisco - poinformował w piątek wiceprezydent USA Mike Pence. Wycieczkowiec z 3500 osobami na pokładzie od dwóch dni kotwiczy nieopodal wybrzeża Kalifornii.  

Statek miał zakończyć rejs w środę. Gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom miał jednak duże podejrzenia, iż na pokładzie mogą być ludzie zakażeni koronawirusem i zdecydował, że Grand Princess nie zostanie wpuszczony do portu w San Francisco, dopóki pasażerowie nie zostaną przebadani.

W czwartek na statek zostały dostarczone helikopterem materiały do przeprowadzania testów, po czym przebadano 46 osób. U 21 z nich badanie dało wynik pozytywny, 24 osoby są zdrowe, a jeden test nie przyniósł rozstrzygnięcia.

Pence wyjaśnił, że wycieczkowiec jak najszybciej zostanie zabrany do jednego z niekomercyjnych portów, po czym wszyscy pasażerowie i załoga przejdą badania na obecność koronawirusa.

Alarm w sprawie wycieczkowca kilka dni temu podnieśli urzędnicy administracji stanu Kalifornia, którzy dowiedzieli się, że kilka osób na pokładzie ma objawy typowe dla zakażenia wirusem Covid-19. Dodatkowo statkiem tym w ubiegłym miesiącu płynęły do Meksyku i z powrotem dwie osoby, u których później zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Jedna z nich, starszy mężczyzna z hrabstwa Placer niedaleko Sacramento, zmarł w tym tygodniu i jest to pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Kalifornii.

Grand Princess w Gdyni, w roku 2004. Fot.: Piotr B. Stareńczak
Grand Princess w Gdyni, w roku 2004. Fot.: Piotr B. Stareńczak
+6 OPINIA
Wszystko to ,,dzięki'' klimatyzacji z recyrkulacją części strumienia, które to bezsensowne rozwiązanie techniczne z maniacki uporem stosuje się od dziesiątek lat w samolotach, na statkach, w budynkach mieszkalnych, biurowych oraz handlowych, by oszczędzić trochę na chłodzeniu lub ogrzewaniu ! To maszyna do zarażania chorobami płucnymi ! Skończyć z tym natychmiast !
08 marzec 2020 : 10:50 mgr inż. S.O. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter