Bezpieczeństwo, Granice

W porcie w Mesynie na Sycylii 182 migrantów zeszło we wtorek na ląd z pokładu statku organizacji pozarządowych Ocean Viking. Wśród migrantów jest noworodek. Wszyscy ludzie uratowani z pontonów i łodzi w pobliżu brzegów Libii trafią do pięciu krajów UE.

Mesyna została wskazana przez władze Włoch jako port, do którego ma zawinąć jednostka czekająca od zeszłego tygodnia na morzu po tym, gdy Komisja Europejska doprowadziła do zawarcia porozumienia w sprawie relokacji migrantów z pokładu w pięciu krajach, wyrażających gotowość ich przyjęcia. Nie sprecyzowano, które to państwa.

Pływający pod banderą norweską statek Ocean Viking należy do dwóch organizacji pomocowych: SOS Mediterranee i Lekarze Bez Granic. Rozbitków uratowano w zeszłym tygodniu podczas trzech operacji. Jest wśród nich 14 dzieci i nastolatków. "Migranci opowiedzieli nam, że doświadczyli przemocy, tortur i gwałtów oraz że byli więzieni w Libii" - powiedział lekarz Luca Pigozzi, który był na pokładzie.

Wszyscy przybysze po zejściu na ląd trafili do punktu identyfikacji i rejestracji na Sycylii.

Ocean Viking wpłynął do portu na wyspie dzień po tym, gdy pięć krajów UE: Włochy, Malta, Niemcy, Francja i sprawująca półroczne przewodnictwo Finlandia zawarło porozumienie w sprawie szybkiej, opartej na zasadzie dobrowolności redystrybucji migrantów w krajach, które przystąpią do tego mechanizmu. Ponadto porozumienie zawarte w poniedziałek na Malcie przez pięcioro ministrów spraw wewnętrznych przewiduje rotację portów, które będą otwierane dla statków organizacji pozarządowych i jednostek wojskowych z migrantami na pokładzie. Porozumienie ma zostać przedstawione na spotkaniu szefów MSW wszystkich krajów Unii 8 października w Luksemburgu. Sygnatariusze mają nadzieję, że do porozumienia w sprawie automatycznej relokacji przyłączy się jak najwięcej państw członkowskich.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter