Bezpieczeństwo, Granice

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z 42 migrantami, których 12 czerwca uratowano na Morzu Śródziemnym, stoi naprzeciwko portu na wyspie Lampedusa w oczekiwaniu na zgodę na zawinięcie do niego. Władze Włoch wykluczają taką możliwość.

W środę wieczorem pływająca pod banderą Holandii jednostka, łamiąc zakaz wydany przez władze w Rzymie, wpłynęła na włoskie wody terytorialne i nie zatrzymała się mimo takiego rozkazu wydanego przez włoskie służby, których łodzie patrolowe podpłynęły do niej. Następnie, gdy statek zbliżył się do wyspy, na pokład weszli funkcjonariusze Gwardii Finansowej, by wylegitymować załogę.

W czternastym dniu na morzu oświetlony statek czeka na zgodę, by wpłynąć na Lampedusę. Jego kapitan, 31-letnia Carola Rackete z Niemiec oświadczyła wcześniej, że podjęła decyzję o tym, by płynąć w kierunku włoskiej wyspy, ponieważ migranci znajdujący się na pokładzie są "u kresu sił".

"Nie zejdą na ląd" - oświadczył szef MSW, wicepremier Matteo Salvini, który zapowiedział, że zaangażuje siły porządkowe, by nie dopuścić do zejścia migrantów w porcie. "To prowokacja i akt wrogości" - ocenił.

Włoskie porty od roku są zamknięte dla jednostek organizacji pozarządowych ratujących migrantów na morzu. Salvini zarzuca NGO, że są "wspólnikami przemytników" ludzi z Afryki.

Media informują, że sytuację wokół Sea Watch 3 omówił rząd Giuseppe Contego, który szuka rozwiązania kryzysu. Komisja Europejska jest zaś w kontakcie z krajami członkowskimi Unii oczekując od nich deklaracji przyjęcia 42 migrantów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka 

+11 Afrykańska demokracja
Dlaczego nie odstawią ich do bogatych krajów arabskich gdzie będą mieli swoją religię i nie będę narzucać Europie. Jest Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, katar, Bahrajn, Kuwejt. Są to kraje o wiele bogatsze od Italii i Europy. Niech się zaopiekują soimi braćmi.
27 czerwiec 2019 : 08:11 Makaron | Zgłoś
+1 Jak To Nad Nasza Europe Cien Nadchodzi
nie wiem czy ktos z Was potrafi sobie wybrazic co czuja Holendrzy.. kraj jest przepelniony emigrantami, tylko Marokanczycy to juz 1/5 wszytskich mieszkanow kraju, Holenderki pokroju naszych polskich 18letnich jurtuberek zachwycajace sie opalenizna.. zenia sie z nimi nieprzerwanie od 30 lat.. wiec Holendra spotkasz w Holandii.. powyzej 30 roku zycia, nie wierzysz? Zapisz dzieco do szkoly, zobaczysz z kim chodzi.. w ogole, holenderki nie biora pod uwage malzenstwa z holendrem, bo sa brzydcy, najczesciej okularnicy sprzed komputera, informatycy nie dbajacy o wyglad, Cale zycied na rowerze..
27 czerwiec 2019 : 09:56 rzuilorz | Zgłoś
+3 Odstawić
Problem jest taki że powinno się ich odstawić do kraju na jakich wodach terytorialnych zostali podjęci.
27 czerwiec 2019 : 12:10 Wiesiek | Zgłoś
+4 Wynajac Rzadowi Wloch Desantowce ze Swinoujscia i odstawic na plaze w Libii
Po co maja rdzewiec, eskadra statkow desantowych ze Swinoujscia ( Poznan, etc.) majacych wziac udzial w inwazji na NRD za komuny.
Samemu zalozyc firme podnajac sie lub wydzierzawic Wloskiemu MSZ, polska obsada i zbieramy ich ze Srodziemnego i desant spowrotem na wybrzeze Libii, jak mozna robic biznes w jedna strone to mozna i w druga :-) niezly pomysl na Biznes?? Polak potrafi.
27 czerwiec 2019 : 14:22 Piotrek666 | Zgłoś
+3 Syberyjska integracja
Proponuje na Syberie, tam ziemi duzo do uprawy, lasu do wyciecia,a zamiast firmowych ciuszkow walonki kufajka I uszanka.Narkotykow tez nie rozprowadza - w tajdze tylko zwierzeta.
27 czerwiec 2019 : 15:20 Stary kolejarz | Zgłoś
+1 Imigracja
Nareszcie się ktoś sprzeciwił AISZY..brawo dla ministra spraw zagranicznych Włoch za te madre słowa , że Włochy nie stać na przyjęcie połowy Afryki. Joz pełno krajów zdeklarowało że ich przyjmie wiec pan minister powiedział ze jeśli dostanie zapewnienie na piśmie a nie tylko czcze deklaracje to proszę bardzo . Mądry człoweik j statek zdąrzyłby juz 3 razy dopłynąć do wybrzerzy Niemiec wiec czemu nie popłynie.AISZE napewno wie dlaczego. Najlepiej zeby jednak udali się do stanów które rozpętały wojnę w Syrii
28 czerwiec 2019 : 16:21 Jola111 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter