Bezpieczeństwo, Granice

We Włoszech narasta zjawisko przemytu nielegalnych imigrantów na wybrzeża tego kraju na pokładzie jachtów - podaje tygodnik "L'Espresso" w niedzielnym wydaniu. Jak twierdzi, procederem tym zajmują się gangi przemytników rosyjskich, ukraińskich i gruzińskich.

Tygodnik podkreśla, że jest to aspekt nielegalnej imigracji do Włoch, o której nie mówi szef MSW Matteo Salvini, inicjator zaostrzenia polityki migracyjnej i zamknięcia portów dla statków organizacji pozarządowych, zabierających ludzi z łodzi i pontonów na Morzu Środziemnym.

Jednocześnie, zaznacza się w artykule, stale narasta "ciche zjawisko" przemytu ludzi na pokładach często luksusowych jachtów, wysyłanych zazwyczaj z Grecji w stronę wybrzeży włoskiego regionu Apulia, a niekiedy na Sycylię. Za tym procederem stoją potężne klany ze wschodu, powiązane z rosyjską mafią i tureckimi organizacjami przestępczymi.

To "jachty-widma", często zapisane na fikcyjne firmy i pływające pod amerykańską banderą - podkreśla się. Jednostkom tym udaje się niepostrzeżenie dotrzeć na wybrzeże. Ludzie opuszczają je w pośpiechu i natychmiast uciekają.

Włoskie pismo, powołując się na śledczych, informuje, że na każdym przewożonym jachtem nielegalnym imigrancie przemytnicy zarabiają do 10 tys. euro. Wysyłają ich w grupach średnio po 70 osób, a takich rejsów jest około 5 tys. rocznie.

W ten sposób do Włoch uciekają głównie Kurdowie i Irakijczycy, a także Pakistańczycy i mieszkańcy Kosowa. Pierwsze kontakty z gangami przemytników zawierają w Stambule.

"L'Espresso" informuje, że włoskie służby zdołały aresztować grupę przemytników. Jeden z nich, Rosjanin zatrzymany na pokładzie jachtu, miał pełne kieszenie dolarów i rubli. Zwraca się też uwagę, że w proceder zamieszanych jest też wielu Ukraińców. 60 z nich zostało aresztowanych przez Włochów w ciągu czterech ostatnich lat.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Komentarze   

+3 Cala UE jak durszlak
Cała granica UE jest jak durszlak. Zatkasz jedna dziure i jest 5 następnych. Nie dziwie sie ze jest boom na jachty skoro zamiast rekreacji służą przemytowi. Rozwiązanie jest w sumie proste. Należy takie jachty aresztować po czym sprzedać lub zezłomować. Inaczej się tego nie zatrzyma. A Ruskich i Ukr deportować bez prawa powrotu dla nich i ich rodzin
15 kwiecień 2019 : 05:35 Tim Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Przyszlosc skazana
Za 50 lat bedzie obrona europy przed Islamska KRUCJATA { Zbyt pozno} nie trzeba Alienow z Kosmosu ani Ocieplenia klimatu!
15 kwiecień 2019 : 08:13 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1

Źródło: