Bezpieczeństwo

W poniedziałek, 4 marca, w ramach OGZ okręty 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły pierwsze w tym roku manewry na Bałtyku. To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.   

W ćwiczeniu uczestniczą jednostki pływające 3. Flotylli Okrętów sformowane w tzw. Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ), lotnictwo morskie oraz jednostki brzegowe. OGZ tworzy 6 okrętów gdyńskiej Flotylli: fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko, okręt podwodny ORP Bielik, okręt rakietowy ORP Grom, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, zbiornikowiec ORP Bałtyk oraz okręt ratowniczy ORP Zbyszko. W skład komponentu lotniczego wchodzą: samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28B1R, śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ, a także samoloty F-16. Na lądzie operują siły Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz Morskiej Jednostki Rakietowej. W ramach szkolenia morskiego odbywa się także ćwiczenie PASSEX, w którym oprócz sił narodowych uczestniczą okręty operujące w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).

Główne zadania jakie wykonują szkolące się na morzu jednostki polegają na prowadzeniu operacji zwalczania okrętów podwodnych oraz celów nawodnych i powietrznych. Załogi okrętów wykonują strzelania artyleryjskie do celów morskich i powietrznych oraz strzelania torpedowe. Równolegle do zadań typowo bojowych załogi okrętów ćwiczą obronę przeciwawaryjną polegającą na walce z pożarami i z przebiciami kadłuba. Operacje lotnicze, we współdziałaniu z siłami okrętowymi, prowadzą załogi śmigłowców Mi-14 PŁ (zwalczanie okrętów podwodnych) oraz samoloty patrolowo - rozpoznawcze Bryza. W trakcie działań okręty bojowe wspierane są przez jednostki zabezpieczenia, dzięki czemu mogą zaopatrywać się na morzu bez konieczności powrotu do portu. Ćwiczenia OGZ potrwają do piątku, 8 marca.

Tego typu ćwiczenia to doskonalenie wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Chodzi głównie o osłonę strategicznego transportu morskiego oraz utrzymanie panowania na morzu w sytuacji kryzysowej, aby nie dopuścić do blokady morskiej państwa. Obecnie, od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych zależy stabilny, niezagrożony rozwój gospodarki morskiej. Drogą morską transportowany jest bowiem największy tonaż towarów międzynarodowej wymiany handlowej. Drogą morską dostarczane są także różnego typu surowce, z których korzystają państwa morskie. Podobne działania jednostki 3. Flotylli Okrętów realizują także podczas ćwiczeń i operacji w ramach współpracy międzynarodowej pod auspicjami NATO i Partnerstwa dla Pokoju. 

rel (MW RP)

Okrętowa Grupa Zadaniowa w akcji
Okrętowa Grupa Zadaniowa w akcji
Okrętowa Grupa Zadaniowa w akcjiOkrętowa Grupa Zadaniowa w akcji

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9797 4.0601
EUR 4.236 4.3216
CHF 4.3623 4.4505
GBP 4.9567 5.0569

Newsletter