Bezpieczeństwo, Granice

Przedstawiciele resortów obrony Norwegii, Szwecji, Francji, Niemiec, Rumunii, Estonii i Polski, 24 maja br. w Warszawie dyskutowali o technologiach dla obronności. Debata odbyła się w ramach 14. edycji międzynarodowej konferencji i wystawy „Nowoczesne techologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”, która od lat stanowi forum do dyskusji o zaawansowanych rozwiązaniach dla sił zbrojnych oraz ich stosowaniu.

Tematyka tegorocznej konferencji skupiała się przede wszystkim na perspektywicznych technologiach, które będą wywierały istotny wpływ zarówno na rozwój sił zbrojnych jak i architekturę systemu bezpieczeństwa, w wymiarze narodowym i międzynarodowym. Eksperci z Polski i zagranicy debatowali nad takimi zagadnieniami jak: czynniki determinujące charakter przyszłego pola walki w wymiarze strategicznym, operacyjnym i taktycznym; nowe rozwiązania technologiczne; przygotowanie kadr dowódczych oraz specjalistów – operatorów nowych, zaawansowanych systemów sprzętu wojskowego; dobre praktyki w zakresie innowacyjności i projektów badawczo-rozwojowych oraz współpraca przemysłowa na globalnym rynku uzbrojenia.

Z uwagi na obecność wysokiej rangi gości zagranicznych wydarzenie stanowiło także doskonałą okazję do debaty nad światowymi trendami w takich obszarach jak pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, współpraca przemysłowa czy projekty badawczo-rozwojowe.

Choć wśród prelegentów tym razem zabrakło przedstawicieli Marynarki Wojennej RP, to jak zapewniał Gen. Jan Śliwka, I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, temat rozwoju Marynarki Wojennej, w kontekście nowych technologii, stanowi kluczowe zadanie dla dowódców, lecz jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych, wymaga to czasu.

O potrzebie rozwoju Marynarki Wojennej mówił również Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. 

– W Ministerstwie Obrony Narodowej prowadzone są aktualnie prace, nad nowym Programem Modernizacji Technicznej naszej armii, które uwzględniają również Marynarkę Wojenną RP. Szczegóły poznamy za kilka miesięcy, jednak już można powiedzieć, że będzie to krok do odbudowy polskiej Marynarki Wojennej – powiedział przewodniczący Michał Jach.

PortalMorski.pl był patronem medialnym wydarzenia.

LEW

Fot.: Sławomir Lewandowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter