Bezpieczeństwo, Granice

Irańskie siły morskie najwyraźniej wstrzymały prowokacje w Zatoce Perskiej wobec okrętów marynarki wojennej USA - ocenił w czwartek rzecznik Amerykańskiego Centralnego Dowództwa Sił Morskich (NAVCENT) William Urban.

Zdaniem Urbana od sierpnia 2017 roku nie było żadnych "niebezpiecznych i nieprofesjonalnych" działań irańskich sił morskich w rejonie Zatoki Perskiej. W przeszłości irańskie jednostki próbowały co pewien czas niebezpiecznych manewrów w pobliżu amerykańskich okrętów.

"Wygląda na to, że podjęli świadomą decyzję, aby dać nam więcej miejsca; to jest zdecydowana zmiana w ich zachowaniu" - dodał Urban. Rzecznik nie chciał spekulować na temat przyczyn zmiany postawy władz Iranu.

Ostatnia prowokacja sił irańskich w Zatoce Perskiej miała miejsce 14 sierpnia 2017 roku, gdy nieuzbrojony irański dron niebezpiecznie zbliżył się do lotniskowca USS Nimitz i nie zareagował na amerykańskie wezwania radiowe.

Siły irańskie z kolei zarzucają amerykańskiej marynarce wojennej nieprofesjonalne zachowanie, zwłaszcza w cieśninie Ormuz, przez którą przechodzi jedna trzecia ropy naftowej transportowanej drogą morską na całym świecie.

ron/ ap/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter