Bezpieczeństwo, Granice

Polska fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski opuściła norweski port w Bergen i rozpoczęła morską fazę ćwiczeń TG-18. Tam załoga okrętu sprawdza swoje umiejętności w ekstremalnych warunkach.

8 lutego załoga ORP Pułaski opuściła Port Wojenny w Gdyni, aby wziąć udział w międzynarodowych manewrach TG-18, będących jednymi z najtrudniejszych ćwiczeń morskich. Odbywają się one w okolicach koła podbiegunowego i norweskich fiordów na Morzu Północnym i Norweskim. Panujące tam o tej porze roku arktyczne warunki: wysoka fala, silny wiatr oraz bardzo trudny nawigacyjnie rejon, wymuszają na załogach okrętów wysoki poziom wyszkolenia oraz praktyczne wykonywanie zadań. Dlatego ćwiczenia te są uważane za jedne z najtrudniejszych ćwiczeń i znacząco podnoszą poziom wyszkolenia marynarzy.

200-osobowa załoga okrętu doskonali swoje umiejętności z zakresu koordynacji, współdziałania i dowodzenia oraz przeprowadzania symulacji walki z okrętami podwodnymi. Wszystko w skrajnie niskich temperaturach, sztormowych warunkach i utrudnieniach związanych z manewrowaniem w fiordach. 

Gospodarzem ćwiczeń jest Królewska Marynarka Wojenna Norwegii.

Podczas manewrów, ORP Gen. K. Pułaski zawita do portu w Bergen. Tam, 17 lutego, na jego pokładzie odbędą się oficjalne uroczystości nadania Polskiej Szkole w Bergen imienia Marynarki Wojennej RP. 26 lutego okręt wróci do Gdyni.

Gdynia.pl

Fot.: st. chor. mar. Piotr Leoniak

1 1 1 1

Newsletter