Bezpieczeństwo, Granice

Do portu w Odessie na Ukrainie zawinął w środę amerykański niszczyciel rakietowy USS James E. Williams – poinformowało dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej, które oceniło wizytę jako gest wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych.

Uzbrojona między innymi w pociski manewrujące Tomahawk jednostka wpłynęła na wody Morza Czarnego w niedzielę i pozostanie w Odessie do 2 grudnia.

„Dowództwo Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy ocenia wizytę amerykańskiego okrętu jako kontynuację wsparcia ze strony Marynarki Wojennej USA” – podano w komunikacie.

Dowództwo ukraińskiej marynarki podkreśliło, że współpraca z Amerykanami jest szczególnie ważna po dokonanej w 2014 roku przez Rosję aneksji należącego do Ukrainy Krymu.

W marcu w Odessie gościła grupa okrętów NATO z polskim ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Był on okrętem flagowym zespołu okrętów obrony przeciwminowej NATO, którym dowodził Polak, komandor porucznik Aleksander Urbanowicz. W skład zespołu wchodziły wówczas jednostki z Niemiec, Hiszpanii i Turcji.

Z Kijowa Jarosław Junko 

jjk/ dmi/ mc/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter