Bezpieczeństwo

W dniu dzisiejszym wizytę w Marynarce Wojennej złoży dowódca Sił Morskich Francji admirał Bernard ROGEL. Głównym punktem spotkania będzie podpisanie polsko-francuskiego porozumienia o współpracy w zakresie bezpiecznego nurkowania i prac podwodnych.

Wizyta rozpocznie się od oficjalnego powitania przed historycznym niszczycielem ORP Błyskawica (Gdynia, skwer Kościuszki). O godzinie 08.30 dowódcę Sił Morskich Francji, w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW powita dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea. Następnie, dowódcy francuskich i polskich sił morskich odbędą rozmowy na pokładzie ORP Błyskawica.

Najważniejszym punktem rozmów będzie podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie bezpiecznego nurkowania i prac podwodnych. Tzw. „Joint Procedure” podpisywany jest jako porozumienie pomiędzy resortami obrony narodowej obu państw. Efektem porozumienia będzie utworzenie stałej grupy roboczej złożonej ze specjalistów prac podwodnych, którzy będą wspólnie pracować w zakresie zastosowań sprzętowych, procedur i technologii nurkowań oraz prac podwodnych, wykorzystania mieszanin oddechowych, kontroli jakości czynników oddechowych i innych sfer dotyczących bezpiecznego nurkowania.

Po zakończeniu rozmów na ORP Błyskawica admirał Bernard Rogel zapozna się z bazą szkoleniową i możliwościami Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP, który mieści się na terenie Portu Wojennego w Gdyni Oksywiu. Jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych ośrodków szkolenia nurkowego w Europie. Wyposażony jest m.in. w system symulacji hydrometeorologicznej, kompleks basenów, trenażer kabiny śmigłowca do symulowania wypadku na wszelkiego rodzaju akwenach, wieżę do ćwiczeń z wyciągarką śmigłowca oraz skoków ratowniczych, jak również opuszczany do samego dna podest, system zaopatrywania w czynnik oddechowy oraz poligon do prac podwodnych.
Na zakończenie wizyty w Marynarce Wojennej admirał Bernard Rogel zapozna się także z wyposażeniem okrętu rakietowego typu Orkan, okrętu podwodnego ORP Orzeł i okrętu podwodnego typu Kobben.

Współpraca sił morskich Francji i Polski to przede wszystkim wspólne ćwiczenia okrętowe i lotnicze oraz rozmowy sztabowe, wymiana personelu, współpraca operacyjna w dziedzinie obrony przeciwminowej oraz w ramach Trójkąta Weimarskiego (Francja – Niemcy – Polska). Zarówno na Atlantyku jak i Morzu Bałtyckim polskie i francuskie jednostki uczestniczyły w ostatnich latach w ćwiczeniach okrętów podwodnych BALTIC PORPOISE, manewrach obrony przeciwminowej OPEN SPIRIT i BALTICA, ćwiczeniach w zwalczaniu okrętów podwodnych SPONTEX, w serii ćwiczeń typu PASSEX oraz w największym ćwiczeniu na Bałtyku - BALTOPS. W maju ubiegłego roku polska fregata ORP Gen. K. Pułaski uczestniczyła na Atlantyku w organizowanych przez Francję manewrach morskich, których głównym celem było przećwiczenie operacji osłony morskich szlaków żeglugowych przed atakami okrętów podwodnych. Podobne zadania realizowały w ostatnich tygodniach śmigłowce Marynarki Wojennej – Mi14 PŁ podczas ćwiczenia „Dynamic Mongoose” na Morzu Północnym, w którym współpracowały z francuską fregatą De Grasse. Obecnie natomiast polskie okręty uczestniczą wspólnie z fregatą francuską Commandant Blaison w ćwiczeniach BALTOPS 2012.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter