Bezpieczeństwo, Granice
Polski MSZ informuje: somalijscy piraci uwolnili statek, którym dowodził Polak. Jest on cały, podobnie jak i załoga - jeden Ukrainiec i 15 Filipińczyków. Jak nieoficjalnie dowiedział się TVN24, za statek zapłacono okup 2 mln dolarów. Statek "Patriot", należący do niemieckiego armatora, bandyci porwali pod koniec kwietnia w okolicach Somalii.

MSZ potwierdza: statek został uwolniony
Fot. bluships.com


Jak powiedział w TVN24 rzecznik MSZ Piotr Paszkowski, resort otrzymał potwierdzenie tej informacji od polskiego konsula z Nairobi, a informacja źródłowa pochodziła od konsula niemieckiego.

Jak dodał, jeszcze przed uwolnieniem zakładników nie było żadnych informacji o tym, jakoby porywacze stosowali przemoc wobec załogi porwanego statku.

TVN24: za statek zapłacono 2 mln dolarów

Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, statek został uwolniony w piątek wieczorem naszego czasu. Zapłacono za niego okup w wysokości 2 mln USD. Pieniądze zostały przewiezione z Niemiec i zrzucone z samolotu na pokład statku.

Blisko 180-metrowy "Patriot" został zwodowany w 2002 r. w japońskiej stoczni Hakodate. Przeznaczony jest do przewozu zboża. Armatorem jednostki jest firma Blumenthal JMK z Hamburga. Gdy został porwany, płynął do portu Hodeidah w Jemenie.


aga/iga
1 1 1 1

Źródło: