Żegluga

Resort infrastruktury uznaje żeglugę śródlądową za jeden z naszych priorytetów. Jest to tania, ekologiczna i istotna gałąź transportu - powiedział w środę w Studiu PAP wiceminister infrastruktury (KO).

W poniedziałek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że resort podpisał umowę na studium wykonalności dla nowego projektu, dzięki któremu rozbuduowany zostanie system RIS (system informacji rzecznej) na kolejnych odcinkach Odry. Rozbudowa obejmie też Wrocławski Węzeł Wodny.

Marchewka w środę w Studiu PAP pytany o to, czy w Polsce nastąpi renesans żeglugi śródlądowej odpowiedział, że jego resort uznaje żeglugę śródlądową za "jeden z priorytetów". "Jest to tani i ekologiczny środek transportu" - dodał.

"Przez ostatnie lata liczba jednostek, które wykorzystywały żeglugę śródlądową się zmniejszyła. (...) Musimy patrzeć na żeglugę śródlądową jako na jeden z priorytetów i istotną gałąź transportu i tak właśnie na nią patrzymy" - podkreślił.

Wiceminister wyjaśnił, że rozbudowa systemu RIS to kontynuacja zapoczątkowanych w 2013 r. działań, dzięki którym system obejmuje blisko 250 km Odrzańskiej Drogi Wodnej i odcinek Warty. Podkreślił, że wspomaga on zarządzanie ruchem na śródlądowych drogach wodnych, lokalizuje statki, wysyła do kapitanów jednostek komunikaty, udostępnia mapy nawigacyjne oraz wysyła informacje pogodowe i hydrologiczne.

Marchewka przypomniał również, że w czerwcu w Gdańsku resort infrastruktury wraz z marszałkami województw: Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Wielkopolskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Lubuskiego podpisali list intencyjny dot. współpracy na rzecz rozwoju polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70.

"To działania które pozwolą na wypracowanie koncepcji co robić, aby stworzyć z tej międzynarodowej drogi wodnej przebiegającej przez Polskę miejsce, które zostanie lepiej wykorzystane" - powiedział.

RIS (River Information Services) to system informacji rzecznej, który wspomaga zarządzanie ruchem na śródlądowych drogach wodnych, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa i konkurencyjności żeglugi. Dzisiaj obejmuje blisko 250 km Odrzańskiej Drogi Wodnej i odcinek Warty. System lokalizuje statki, wysyła komunikaty do kapitanów jednostek, udostępnia mapy nawigacyjne oraz wysyła informacje pogodowe i hydrologiczne. Żegluga śródlądowa jest dzięki niemu bardziej przystępna, przez co może konkurować z innymi metodami transportu towarów. RIS przyczynia się również do optymalizacji wykorzystania infrastruktury i poprawy ochrony środowiska.

Adrian Kowarzyk

Cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/gosc-studia-pap-arkadiusz-marchewka-wiceminister-infrastruktury 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter