Żegluga

Stena RoRo, należąca do Stena Line, podpisała umowę ze stocznią China Merchants Jinling w Weihai na przebudowę dwóch swoich promów: Stena Forerunner i Stena Foreteller. Jak przypominają przedstawiciele szwedzkiego przewoźnika, w tej samej chińskiej stoczni, Stena Line zamówiła wcześniej dwa statki hybrydowe typu NewMax, które zasilą jej flotę w 2025 roku do obsługi trasy na Morzu Irlandzkim.

Głównym celem przebudowy promów jest zwiększenie ich pojemności ładunkowej o 30 procent poprzez montaż dodatkowego pokładu ro-ro, zwiększenie wydajności pędników i przygotowanie instalacji do zasilania jednostki z lądu.

Przebudowa promów Stena Forerunner i Stena Foreteller zwiększy możliwości naszej floty i podniesie jakość świadczonych usług. Dążymy do zwiększenia pojemności ładunkowej, jednocześnie dbając o zrównoważony rozwój. To wszystko jest częścią tożsamości Stena Line. Podpisanie umowy z China Merchants Jinling Shipyard to krok we właściwym kierunku - mówi Per Westling, dyrektor zarządzający Stena RoRo.

Jak dodaje Niclas Mårtensson, CEO w Stena Line, przebudowa obu promów wpisuje się w ambicje Stena Line, aby dążyć do redukcji emisji CO2.

Oprócz zwiększenia pojemności ładunkowej, dążymy do ekologicznych rozwiązań na pokładach naszych statków, stąd m.in. wyposażenie Stena Forerunner i Stena Foreteller w urządzenia do zasilania statków z lądu – podkreśla Niclas Mårtensson.

W 2023 r. obie jednostki przeszły modyfikacje obniżające ich ślad węglowy, obejmujące m.in. wymianę śrub napędowych. Według założeń, dodatkowy pokład ładunkowy jeszcze bardziej zmniejszy współczynnik intensywności emisji dwutlenku węgla.

Przebudowa obu statków zostanie zakończona w 2025 roku.

Stena Line jest jedną z wiodących europejskich firm promowych z około 40 statkami i 20 trasami w Europie Północnej i na Morzu Śródziemnym, obsługującą 33 300 rejsów rocznie. Szwedzki przewoźnik jest ważną częścią europejskiej sieci logistycznej i opracowuje nowe intermodalne rozwiązania frachtowe, łącząc transport kolejowy, drogowy i morski. Stena Line odgrywa również ważną rolę w turystyce w Europie dzięki swoim rozległym operacjom pasażerskim. Firma jest własnością rodzinną, została założona w 1962 roku i ma siedzibę w Göteborgu. Stena Line zatrudnia 6 100 pracowników, a jej roczny obrót wynosi 19 miliardów koron szwedzkich.

Z MEDIÓW

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter