Żegluga

29 kwietnia, Unimot Paliwa - spółka z Grupy Unimot, podpisała list intencyjny z Peninsula Petroleum Limited dotyczący współpracy firm w zakresie dostaw paliwa żeglugowego w portach w Gdańsku i Gdyni. W ten sposób Peninsula, wiodący niezależny dostawca paliwa żeglugowego na świecie, rozszerza swoją globalną sieć fizycznych dostaw o polskie porty.

List intencyjny zakłada współpracę firm w obszarze fizycznych dostaw paliw żeglugowych docelowo w oparciu o infrastrukturę przebudowywanego terminala paliwowego Grupy Unimot w Gdańsku. Grupa Unimot, za pośrednictwem spółki Unimot Paliwa, rozpoczęła działalność w obszarze paliw bunkrowych w marcu 2024 r. i prowadzi intensywne prace na rzecz rozszerzenia swojej działalności w tym zakresie. Jedną z takich inicjatyw są podjęte rozmowy na temat współpracy z firmą specjalizującą się w dostawach tego produktu na całym świecie - Peninsula.

"Cieszymy się z rozmów zainicjowanych z firmą świadczącą usługi bunkrowania na całym świecie. Współpraca z wiodącym dostawcą paliw żeglugowych pozwoliłaby nam na skokowe rozwinięcie działalności w tym biznesie i wykorzystanie synergii między spółką Unimot Paliwa, specjalizującą się w imporcie paliw do Polski, a światowym liderem, który chciałby wejść na nowy rynek. Po podpisaniu listu przystępujemy do nakreślenia konkretnych obszarów, w których moglibyśmy rozpocząć działalność biznesową i mam nadzieję, że o ich efektach będziemy informować już w najbliższej przyszłości" - mówi Robert Brzozowski, wiceprezes zarządu ds. handlu, Unimot SA.

Firmy w ramach prowadzonych rozmów zakładają również rozwiązanie przejściowe, pozwalające zintensyfikować działania w obszarze paliw bunkrowych do czasu powstania docelowej infrastruktury w Gdańsku. Takim planowanym rozwiązaniem jest bunkrowanie statków za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej barki (bunkierki), operującej w rejonie trójmiejskich portów.

Paliwa bunkrowe/żeglugowe to specjalne rodzaje paliw, przeznaczone do użytku przez statki morskie. Grupa Unimot szacuje, że rynek paliw bunkrowych w Polsce, ze względu na rosnącą liczbę zawijających tu statków i rosnącą liczbę realizowanych przeładunków, szczególnie w portach Gdańsk i Gdynia, wynosi ok. 1 mln ton rocznie. Do tej pory żadna z firm zajmujących się dostawami paliw bunkrowych nie miała tak istotnego udziału w polskim rynku, jak przewiduje to wspólny projekt Unimot Paliwa i Peninsula.

Peninsula jest wiodącym niezależnym dostawcą paliwa żeglugowego na świecie. Sieć dostaw firmy obsługuje 2000 klientów na ponad 500 strategicznych portach na całym świecie, zapewniając pokrycie wszystkich głównych portów i tras żeglugowych. Wspierana przez trzy filary, Peninsula ma na celu dostarczanie rozwiązań energetycznych wszystkim swoim klientom na całym świecie. W rezultacie firma stworzyła ofertę, spełniającą wszystkie potrzeby segmentów rynku żeglugowego.

rel (Unimot)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0598 4.1418
EUR 4.3318 4.4194
CHF 4.5524 4.6444
GBP 5.142 5.2458

Newsletter