Żegluga

Z gazowca Bougainville poinformowano, że stracił śrubę napędową. Australijski Urząd Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA) musiał zaaranżować odholowanie statku, który dryfował u wybrzeży stanu Wiktoria. Statek przypłynął z ładunkiem LPG z Vanuatu.

Australijski Urząd Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA) stwierdził, że statek stracił śrubę (czteropłatową, o stałym skoku) podczas przeprowadzania testów portowo-manewrowych silnika głównego przed przybyciem do portu australijskiego.

Pozostał zakotwiczony do czasu przybycia na miejsce holowników Svitzer Lynx z Hastings i Svitzer Albatross z Geelong, które przeniosły go na bezpieczniejszą pozycję w pobliżu Flinders, gdzie pozostał tymczasowo zakotwiczony.

Statek Bougainville (nr IMO 9699244; GT 4256; nośność 4752 t; ładowność 4931 m³) został następnie odholowany na bardziej osłonięte kotwicowisko Cowes South.

AMSA oświadczyła, że nurkowie, których wysłała w celu inspekcji statku, potwierdzili, że statek rzeczywiście stracił śrubę napędową. Oczekuje się, że naprawa będzie poważna, ponieważ obejmuje konieczność usunięcia wału. Armator statku poszukuje stoczni zdolnej do podjęcia prac naprawczych.

Na statku znajduje się obecnie 1000 ton propanu. Australijskie władze poinformowały, że załodze i środowisku nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo ze strony unieruchomionego statku.

Mały gazowiec został zbudowany w Japonii i według mediów australijskich jest obecnie własnością Hiyoshi Shipping Co. Jest eksploatowany w ramach czarteru dla Geogas i zarządzany przez australijską firmę Oceangas Services Australia. Gazowiec jest jednym z wielu wykorzystywanych do zaopatrywania Australii, Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku.

PBS, z mediów 

Fot.: Bernard Spragg (Public Domain / Flickr, RawPixel); Rys.: Geogas 

Gazowiec LPG Bougainville
Gazowiec LPG Bougainville
Gazowiec LPG BougainvilleGazowiec LPG Bougainville

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter