Żegluga

Z Ukrainy wypłynął pierwszy w tym roku statek, który udał się z ładunkiem 25 tys. ton pszenicy do Nigerii korytarzem na Morzu Czarnym – poinformowało w czwartek ministerstwo rolnictwa w Kijowie.

Jest to znaczące wydarzenie, gdyż jest to pierwszy statek w ramach programu +Zboże z Ukrainy+ i Światowego Programu Żywnościowego ONZ, który został wysłany przez ukraiński korytarz morski – przekazał resort w przesłanym PAP komunikacie.

Statek wypłynął w czwartek z jednego z portów tzw. Wielkiej Odessy. „Ukraiński korytarz jest dziś głównym szlakiem transportu ukraińskiej produkcji rolnej na rynki światowe. Jest to bardzo ważne nie tylko dla odnowy gospodarczej Ukrainy, ale i dla wsparcia bezpieczeństwa żywnościowego świata” – oceniło ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Hromad (gmin), Terytoriów i Infrastruktury.

Program „Zboże z Ukrainy” (Grain form Ukraine) został zapoczątkowany w 2022 r. Przyłączyły się do niego 34 państwa i organizacje międzynarodowe. W ramach inicjatywy do Somalii, Etiopii, Kenii i Jemenu dostarczono ponad 170 tys. ton ukraińskiego zboża.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. transport morski w zachodniej części Morza Czarnego był utrudniony w związku z blokowaniem szlaków wodnych przez okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ukraińskie porty do dziś są zresztą ostrzeliwane przez armię agresora.

Latem i jesienią ubiegłego roku siły ukraińskie z sukcesem przeprowadziły kampanię uderzeń na rosyjską flotę, zmuszając ją do wycofania się z portów na okupowanym Krymie do portów w północno-wschodniej części Morza Czarnego.

Niedawno ukraińska armia poinformowała, że unieruchomiła ok. 33 proc. jednostek Floty Czarnomorskiej, czyli 24 okręty nawodne i jeden podwodny. Według otwartych źródeł na początku inwazji na pełną skalę rosyjska Flota Czarnomorska składała się z 74 okrętów wojennych. Ukraińcy niszczą morską dumę Rosji, używając do tego rakiet oraz szybkich dronów nawodnych.

Z Kijowa Jarosław Junko

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter