Żegluga

Do walczącej od 2021 r. z suszą Katalonii odsolona woda pitna będzie sprowadzana statkami z Walencji - poinformowała w sobotę wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera po spotkaniu z władzami regionu autonomicznego Walencji.

Do Katalonii będzie regularnie transportowana woda z zakładu odsalania wody morskiej usytuowanego w pobliżu portu w mieście Sagunto koło Walencji, na wschodzie kraju - dodała Ribera.

Podczas sobotniego spotkania szef regionalnego rządu Walencji Carlos Mazon podkreślił, że wraz z nasilającą się suszą w kilku regionach Hiszpanii w kraju należałoby ogłosić "solidarność wodną" pomiędzy wspólnotami autonomicznymi.

Dodał, że solidarność wodna pomiędzy regionami Hiszpanii powinna zostać zatwierdzona ustawowo i dotyczyć pomocy obszarom, na których występują poważne niedobory wody pitnej.

W czwartek premier rządu Katalonii Pere Aragones ogłosił wprowadzenie z powodu suszy stanu wyjątkowego w tym regionie. Restrykcje w zużyciu wody obowiązują tam w ponad 200 gminach i dotyczą łącznie 6 mln mieszkańców, którzy maksymalnie w ciągu dnia mogą zużyć do 200 litrów wody na osobę.

W ramach ograniczeń mieszkańcom Katalonii zakazano mycia samochodów, podlewania ogródków i trawników, a także ograniczono ciśnienie w kranach.

Działające na terenie Katalonii zakłady przemysłowe zostały zobowiązane do ograniczenia zużycia wody o 25 proc., hodowcy zwierząt muszą ją ograniczyć o 50 proc., zaś rolnicy o 80 proc.

Już podczas wielkiej suszy w 2008 r. społeczność musiała, w maju, skorzystać z sześciu statków z wodą portów Tarragona i Marsylia. Woda pochodziła z rzeki Ebro, studni w Tarragonie oraz Kanału Prowansalskiego i Marsylii. Na sierpień 2008 planowano kolejne transporty wody z portu w Almerii z wodą z zakładu odsalania Las Carboneras, ale koniec maja 2008 r. okazał się wyjątkowo deszczowy i miejskie zbiorniki na wode pitną zostały napełnione.

Na świecie istnieją nieliczne specjalistyczne zbiornikowce do przewozu wody. Pisaliśmy o nich we wcześniejszym materiale:

Do przewozu wody w Hiszpanii czarterowano jednak zazwyczaj chemikaliowce. W 2008 roku był to m.in. Sichem Defender o nośności 19 999 t.

W 2022 roku dowożono wodę drogą morską na północy Hiszpanii - z Santurtzi (Bilbao) do Bermeo (ok. 20 km na wschód od Bilbao). Używano wtedy chemikaliowca o nośności 4442 t Dutch Spirit.

Marcin Zatyka 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter