Żegluga

W sobotę 29 kwietnia br. wiślany prom Flisak rozpoczął próbne rejsy między Czarnowem, a Solcem Kujawskim. Przed pierwszym rejsem odbył się briefing prasowy z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego i lokalnych samorządowców partnerów projektu. W ciągu najbliższych czterech miesięcy kursy będą bezpłatne.

W wydarzeniu udział wzięli również starostowie – bydgoski Wojciech Porzych i toruński Marek Olszewski oraz burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk, wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyna, radny województwa Tadeusz Pogoda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski i dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej Urzędu Marszałkowskiego Mirosław Graczyk.

Prom Flisak zaczyna swoją pracę łącząc Kujawy z Pomorzem, bo symbolika tej przeprawy ma też ten wymiar. Jesteśmy w Solcu na Kujawach. A wypłynęliśmy z Pomorza, z Ziemi Chełmińskiej. Dziękuję naszym partnerom samorządowcom za to, że wzajemnie zawierzyliśmy – starostwom, pani burmistrz, wójtowi. Jestem przekonany, że tutaj powstanie most. A teraz mamy prom. Bezpieczny, zorganizowany, obsługiwany przez profesjonalnego armatora i zabezpieczony przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Prom Solec Kujawski-Czarnowo będzie pracować w okresie próbnym do końca sierpnia. W tym czasie trwać będą m.in. pomiary czasu pokonywania rzeki pomiędzy przyczółkami, załadunku i rozładunku. Na ich podstawie zbudowany zostanie docelowy rozkład. W tym czasie rejsy będą odbywać się w dni powszednie w godz. 6:00-19:00, a w niedzielę i święta w godz. 7:00-17:00. Dodatkowo mają one mieć miejsce w odstępach nie rzadziej, niż jeden na godzinę. Podczas okresu próbnego korzystanie z promu jest bezpłatne.

Okres próbny pozwoli optymalnie zorganizować działanie promu, a przeprawa między Solcem Kujawskim i Czarnowem jest połączeniem sezonowym. Kursowanie jednostki uzależnione będzie od warunków pogodowych i stanu Wisły. Po okresie próbnym za obsługę promu odpowiedzialny będzie armator, którego wyłoni przygotowywane postępowanie przetargowe. Będzie on odpowiedzialny m.in. za sterowanie ruchem pojazdów na przyczółkach, organizację sprzedaży biletów, utrzymywanie jednostki w należytym stanie technicznym i aktualizację informacji o godzinach kursowania.

Flisak jest jednostką boczno-kołową z dwoma silnikami, napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie jest miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych. Na dziobie i rufie zamontowano klapy wjazdowo-zjazdowe, podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Na prawej burcie w rejonie śródokręcia znajduje się sterówka. Na lewej burcie umieszczono miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.

W ramach inwestycji przebudowana została również droga wojewódzka po stronie Solca Kujawskiego i Czarnowa na odcinku 2,5 km. Od podstaw powstały konstrukcje dróg, parkingów, zatok autobusowych i przyczółków, z których każdy jest wyposażony w dwa stanowiska promowe. Od strony Solca dodatkowo wybudowano chodnik, przejścia dla pieszych i kanalizację deszczową wzdłuż ul. Żeglarskiej. Poprawiona została także geometria skrzyżowań ulic Żeglarskiej z Bydgoską i Kościuszki oraz ułożono na tych ulicach nowe nawierzchnie.

Koszt całej inwestycji to ponad 22 mln zł. Zadanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Natomiast nazwę promu wyłonił konkurs zorganizowany przez Urząd Marszałkowski i Miasto Solec Kujawski.

Źródło: metropoliabydgoska.pl
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8934 3.972
EUR 4.2481 4.3339
CHF 4.4033 4.4923
GBP 5.0519 5.1539

Newsletter