Żegluga

Budowę w Hiszpanii dużego zakładu produkcji metanolu odnawialnego służącego do zasilania statków towarowych przewiduje porozumienie z duńskim koncernem transportowym Maersk, które zawarł w czwartek rząd w Madrycie. Realizacja inwestycji ma kosztować 10 mld euro.

Jak poinformował rząd Hiszpanii, porozumienie w sprawie wartej 10 mld euro inwestycji zostało zawarte podczas czwartkowego spotkania w Madrycie, w którym uczestniczyli premier Pedro Sánchez i dyrektor generalny firmy Maersk Soren Skou (na zdjęciu z jedną z dyrektorek Maerska - Amparo Moraleda).

Z planów duńskiego koncernu specjalizującego się w morskich przewozach kontenerów wynika, że firma ta zamierza już w sezonie 2023-2024 rozpocząć zaopatrywanie statków w metanol odnawialny. Zakład produkcyjny, który miałby powstać w Hiszpanii, mógłby wytwarzać w ciągu roku około 2 mln ton odnawialnego paliwa - przewiduje projekt.

"Dzięki temu przedsięwzięciu mogłoby powstać też 85 tys. miejsc pracy" - przekazał rząd Hiszpanii.

Według oficjalnej informacji Maerska - jego przedstawiciele i przedstawiciele rządu Hiszpanii podpisali Ogólny Protokół Współpracy w kierunku zbadania możliwości produkcji paliw ekologicznych na dużą skalę w Hiszpanii.

Podpisanie protokołu stanowi istotny kamień milowy we współpracy, która - jeśli zostanie w pełni zrealizowana - może przynieść nawet 2 mln ton paliw ekologicznych rocznie - czytamy w komunikacie duńskiego operatora kontenerowców i globalnego przewoźnika morskiego.

Projekt ma na celu zbadanie możliwości objęcia pełnego łańcucha wartości od odnawialnych źródeł energii do bunkrowania statków.

Według wstępnych analiz najbardziej prawdopodobnym miejscem nowej inwestycji jest aktualnie Andaluzja na południu Hiszpanii bądź Galicja na północnym zachodzie tego kraju.

Maersk ma obecnie w zamówieniach lub w budowie już 19 kontenerowców dowozowych i oceanicznych z napędem dual-fuel / na metanol.

Marcin Zatyka (PAP); PBS; rel (Maersk)

Fot.: Maersk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8699 3.9481
EUR 4.2131 4.2983
CHF 4.337 4.4246
GBP 5.0029 5.1039

Newsletter