Żegluga

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.

"Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną demonstruje uniezależnienie Polski od Rosji" - pisze AP w artykule opublikowanym m.in. przez amerykański dziennik "Washington Post", portale telewizji ABC i Euronews czy hongkońską gazetę "South China Morning Post".

"Wydarzenie zostało zaplanowane, by zaznaczyć 83. rocznicę sowieckiej inwazji Polski podczas II wojny światowej i by symbolicznie zademonstrować koniec wpływu Rosji na gospodarkę i rozwój regionu, który graniczy z rosyjską eksklawą Kaliningradu" - zaznaczono w depeszy, którą umieszczono również na stronach indyjskich dzienników "The Hindu" i "Hindustan Times" czy w wielu regionalnych mediach amerykańskich, takich jak portale dzienników "Star Tribune", "The Buffalo News" czy lokalne stacje telewizji Fox i CBS.

"Chodziło o to, by ta droga symbolicznie była otwarta, by nie trzeba było pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny" - agencja AFP cytuje w swojej depeszy wypowiedziane na ceremonii otwarcia kanału słowa prezydenta Andrzeja Dudy. Artykuł AFP ukazał się m.in. na portalach największych francuskich dzienników: "Le Figaro" i "Les Echos" czy stacji TF1, ale również w mediach kanadyjskich, belgijskich czy nadającej z Dubaju telewizji Al-Arabijja.

Agencja Bloomberga w swojej informacji zwraca z kolei uwagę na wygłoszone podczas otwarcia przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Dzisiaj, po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy poważnym państwem", ponieważ "nikt nie jest w stanie nas zatrzymać w tego rodzaju inicjatywach i potrafimy skończyć to, co rozpoczęliśmy" - cytuje Kaczyńskiego.

Budując kanał Polska wykopała sobie wolność i niezależność od Rosji - komentuje w niedzielę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Gazeta przypomina, że o budowie kanału myślał już w XVI wieku polski król Stefan Batory, a później król Prus Fryderyk Wielki. Do sprawy powrócił "znacznie później, w 2006 r., ówczesny szef rządu Jarosław Kaczyński" - zaznacza "FAZ".

Przez wieki Elbląg był ważnym portem Morza Bałtyckiego, ale w 1945 roku, kiedy granice zostały zmienione po II wojnie światowej, miał pecha. Zalew Wiślany, łączący Elbląg z otwartym morzem, został podzielony między Polskę i Związek Radziecki, i przebiegała przez niego silnie strzeżona granica – przypomina z kolei niemiecka regionalna rozgłośnia publiczna MDR. Podkreśla, że w wyniku tych zdarzeń "polski port w Elblągu stracił znaczenie", co zmieni się teraz, gdy Elbląg zyska połączenie z Bałtykiem z pominięciem Rosji. MDR zaznacza, że otwarcie kanału powinno się też przyczynić do rozwoju turystycznego mniejszych portów Zalewu i ściągnąć do nich żeglarzy z Niemiec i Skandynawii.

Rząd PiS "wybrał symboliczną datę na dzisiejszą inaugurację: 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła do Polski Wschodniej podczas II wojny światowej, wkrótce po inwazji niemieckiej na zachodzie 1 września. Wojna na Ukrainie nadaje projektowi, który rozpoczął się w 2018 roku, nowe znaczenie polityczne" - pisał z kolei w sobotę portal publicznej niemieckiej rozgłośni Deutschlandfunk.

Na symbolikę daty otwarcia kanału zwraca również uwagę artykuł w holenderskim dzienniku "De Telegraaf". "17 września 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę, dzieląc ten kraj z nazistowskimi Niemcami, które zaatakowały z zachodu dwa i pół tygodnia wcześniej" - przypomina ta największa niderlandzka gazeta. Zaznacza, że nowy kanał uniemożliwi już wykorzystywanie przez Rosję własnego przejścia przez Mierzeję Wiślaną do wywierania presji na Polskę, co działo się np. w latach 2006-2010, gdy Rosja zakazała wszelkiego ruchu żeglugowego na Zalewie Wiślanym.

"Polska otworzyła w sobotę nowy kanał, dzięki czemu statki płynące z Bałtyku do Zalewy Wiślanego nie będą musiały prosić władz rosyjskich o zezwolenie na przejście przez Cieśninę Piławską" - podkreśla w swojej informacji amerykańska agencja UPI.

Otwarcie przekopu mimo deszczowej pogody przyciągnęło setki osób z polskimi flagami - relacjonuje z kolei turecka agencja Anatolia. Zwraca uwagę na przemówienie prezydenta Dudy, który mówił o tym, że wynoszące 2 mld zł koszty tej inwestycji będą się zwracały dzięki wzrostowi wartości okolicznych ziem oraz rozwojowi - poprzez handel, biznes i turystykę - położonych nad Zalewem miast i portów.

"Utworzona dzięki kanałowi droga wodna jest na razie dostępna tylko dla małych łodzi, ale po jej ukończeniu do portu w Elblągu będą mogły zawijać jednostki o długości do 100 i szerokości do 20 m" - pisze z kolei portugalska agencja Lunsa w artykule cytowanym przez wiele mediów, m.in. dziennik "Diario de Noticias" czy portalu Observador.

Collage: PBS (PortalMorski.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0298 4.1112
EUR 4.3184 4.4056
CHF 4.515 4.6062
GBP 5.1078 5.211

Newsletter