Żegluga

Do marca przyszłego roku potrwa remont kanału Piękna Góra na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. We wtorek Wody Polskie podpisały umowę na realizację tej inwestycji. Jej wartość to blisko 3 mln zł.

Kanał Piękna Góra łączy jezioro Tajty z jeziorem Kisajno. Teraz jego brzegi umocnione są palami i faszyną, są w złym stanie technicznym. Naprawione one zostaną technologią ścianek szczelnych stalowych zwieńczonych oczepem żelbetowym.

Pozwoli to na długotrwałe i bezobsługowe jego użytkowanie w przyszłości - poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn - Sasimowicz i dodała, że w ramach inwestycji przebudowanych zostanie 140 metrów kanału.

Dokonana zostanie mała korektą główki wyjściowej na jezioro Kisajno, kanał będzie udrożniony do głębokości 1,6 m, a także udrożniony zostanie 50 m odcinek zatoki jez. Tajty przed kanałem. Remont pozwoli na poprawę bezpieczeństwa żeglugi na szlaku bocznym jez. Kisajno – jez. Niegocin, a także zapewni właściwe parametry klasy drogi wodnej (I A) - podała Giełażyn-Sasimowicz.

Koszt remontu kanału Piękna Góra to blisko 3 miliony złotych (2 808 547,99 zł). Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, a realizowany w partnerstwie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Prace potrwają do marca przyszłego roku.

Rzecznik Wód Polskich w Białymstoku podała, że jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na remont śluzy Guzianka I i śluzy Karwik oraz rozpoczęcie robót budowlanych na kanale Węgorzewskim i rzece Węgorapie.

Obecnie trwają remonty kanałów: Tałckiego, Mioduńskiego i Szymońskiego na szlaku od Giżycka do Mikołajek. W lipcu zakończył się remont kanału Grunwaldzkiego. Do końca roku Wody Polskie planują ogłoszenie przetargu na remont ostatniego z kanałów - Łuczańskiego. Koszt remontu 5 mazurskich kanałów to ponad 150 milionów złotych. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5646 4.6568
EUR 4.6449 4.7387
CHF 4.8086 4.9058
GBP 5.5197 5.6313

Newsletter