Żegluga

Kapitan kontenerowca AP Moller-Maersk został aresztowany i postawiony w stan oskarżenia w Australii po tym, jak jego statek zerwał kabel podmorski – informuje serwis TradeWinds.

Kapitan Maersk Surabaya, kontenerowca zbudowanego w 2006 roku, został oskarżony o uszkodzenie Australia Singapore Cable, podmorskiego kabla komunikacyjnego o długości 4600 km, łączącego Australię i Singapur. Szkody oszacowano na ponad milion dolarów.

Dochodzenie prowadzone przez oficerów AFP w Australii Zachodniej i Wiktorii doprowadziło do aresztowania 59-letniego obywatela Ukrainy - podała AFP.

Na początku sierpnia statek, zakotwiczony 500 m od strefy chronionej, wyraźnie oznaczonej na mapach morskich, w wyniku silnego wiatru przeciągnął kotwicę po dnie, zaczepiając o kabel osadzony na głębokości 20 metrów.

Kapitanowi postawiono zarzut niedbałego zachowania jako kapitanowi statku, z naruszeniem ustawy telekomunikacyjnej.

Za to przestępstwo grozi maksymalna kara trzech lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 40 000 dolarów australijskich. Kapitan został zwolniony za kaucją i obecnie przebywa w hotelu na kwarantannie.

Jak czytamy w serwisie TradeWinds, uszkodzenie kabla podmorskiego może mieć poważne konsekwencje finansowe zarówno dla operatora, jak i klientów.

W czwartek, 5 sierpnia rozpoczęto naprawę kabla. Uszkodzony odcinek miał kilka kilometrów długości. Ostatecznie operację przeprowadzono w rekordowym czasie, trwającym zaledwie 13 dni.

AL, na podst. TradeWinds

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter