Żegluga

Ceny ropy w najbliższych miesiącach będą kształtowane przez stronę popytową, możliwe jednak są wyraźne wahania cen tego surowca - wynika z opublikowanej w środę prognozy banku Goldman Sachs.

"Ograniczenie chińskiego popytu na ropę spowodowane wariantem Delta zostało w dużej mierze zrównoważone przez pozytywne zaskoczenie po stronie państw z Europy, Ameryki Południowej i Indii" - napisano w środowej informacji prasowej banku Goldman Sachs poświęconej prognozom cen ropy naftowej.

Analitycy GS wskazują, że zapotrzebowanie na ropę z innych niż Chiny regionów świata sprawia, że globalny popyt na ten surowiec obniżył się jedynie nieznacznie. Ich zdaniem w najbliższych dwóch miesiącach będzie się on utrzymywał na poziomie 97,8 mb/d w stosunku do 98,4 mb/d wcześniej.

W prognozie wskazano, że ceny ropy będą kształtowane bardziej przez stronę podażową niż popytową. Wynika to z niewielkiego wzrostu produkcji w krajach OPEC+, braku perspektyw na uruchomienie w najbliższym czasie eksportu z Iranu i dyscypliny producentów gazu łupkowego.

"W efekcie analitycy GS w krótkim okresie oczekują utrzymania się deficytu na stabilnym poziomie i osiągnięcia przez ropę Brent cen na poziomie 80 USD/bbl w 4Q21. Jednocześnie ekonomiści GS ostrzegają, że najbliższe miesiące mogą stać pod znakiem wyraźnych wahań cen ropy" - napisano w prognozie banku Goldman Sachs.

Marek Siudaj 

Fot.: PetroKazakhstan Oil Products 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3734 4.4618
EUR 4.5999 4.6929
CHF 4.3907 4.4795
GBP 5.4206 5.5302

Newsletter