Żegluga

"Największe kanały świata i miasta kanałowe" łączą doświadczenia związane z kulturą kanałów - twierdzi Wydział Kultury i Turystyki Prowincji Jiangsu w Chinach.

Dnia 16 czerwca, w Yangzhou, oficjalnie otwarto Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału. Jest to pierwsze nowoczesne, kompleksowe muzeum kanałów w Chinach, które integruje ochronę reliktów kulturowych, wystawy naukowe i edukację społeczną.
Aż dziewięć wystaw tematycznych i ponad 10 000 eksponatów w muzeum przedstawia "chińską mądrość" Wielkiego Kanału Chińskiego niczym encyklopedię, opowiadając światu historie związane z tym Kanałem.

W dniu otwarcia w tymczasowej przestrzeni wystawowej muzeum "Największe kanały świata i miasta kanałowe" odbyła się okolicznościowa ekspozycja "Dialog między Amsterdamem i Wenecją".
Znane na całym świecie miasta Amsterdam, Wenecja i Yangzhou nawiązały ponadczasowe i ponadprzestrzenne wspólne porozumienie. Ta specjalna wystawa skupia się na miastach kanałowych o wspólnych genach kulturowych i tożsamości kanałowej oraz łączy ze sobą światowe miasta o różnym podłożu kulturowym i historycznym w trzech aspektach: światowego dziedzictwa, mądrości oszczędzania wody i zwyczajów miejskich.

Ponadto, Muzeum Kanału Amsterdamskiego zrealizowało specjalny materiał filmowy w celu wprowadzenia i promocji tej wystawy. Widzowie mogą jeszcze lepiej zrozumieć podobieństwa między Wielkim Kanałem Chińskim i Kanałem Amsterdamskim pod względem promowania handlu, wymiany kulturalnej i ustanawiania tożsamości narodowej.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie - będąc przyjazną prowincją, Jiangsu posiada podobne "wodne" geny kulturowe jak region Veneto (którego stolicą jest Wenecja). Wielkie Kanały tych dwóch miejsc przemierzają przeszłość i teraźniejszość, nie tylko umożliwiając ich mieszkańcom czerpanie z cennego światowego dziedzictwa kulturowego i regionalnego dobrobytu, ale także pozwalając im na wspólną otwartość, tolerancję i przyjazną wymianę.

"Chociaż bliscy przyjaciele są oddaleni od siebie o wiele kilometrów, nie ma mowy o jakimkolwiek dystansie, jeśli dzielą się sercem”. Miasta kanałowe nie tylko kontynuują dobrobyt przeszłości, ale także gromadzą bogatą kulturę i historię kanałów.
Miasta te rozwinęły się dzięki "komunikacji" i "połączeniu" oraz wspierają podstawowe założenia międzynarodowej kultury kanałów: przyjazną wymianę, otwartość i tolerancję oraz wzajemny dobrobyt.

rel (Jiangsu Provincial Department of Culture and Tourism

Fot.: Jiangsu Provincial Department of Culture and Tourism 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter