Żegluga

Grupa Aqualis Braemar LOC opracuje pierwszy w Europie statek typu ro-pax napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Firma została wyznaczona przez szkocki, państwowy Caledonian Maritime Assets (CMAL), w ramach projektu Horizon 2020 finansowanego przez Unię Europejską - HySeas III.

Projekt HySeas III jest kontynuacją projektów HySeas I i HySeas II, a jego celem jest wykorzystanie wyników poprzednich projektów poprzez wykazanie, że ogniwa paliwowe mogą być z powodzeniem zintegrowane ze sprawdzonym morskim hybrydowym układem napędowym (napęd elektryczny, sterowanie, akumulatory itp.), wraz z powiązanymi rozwiązaniami w zakresie przechowywania i bunkrowania wodoru.

W ramach projektu budowane są i testowane w pełnej skali okrętowy hybrydowy system zasilania ogniwami paliwowymi, aby potwierdzić jego gotowość do integracji ze statkiem, który będzie później budowany (opracowanie tego ostatniego jest również częścią projektu). Testy systemów będą miały miejsce na lądzie, zanim projekt zostanie przekazany do stoczni.

Statek będzie mógł przewozić 16 samochodów osobowych lub dwie ciężarówki, a także 120 pasażerów.

AL, na podst. Trade Winds

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter