Żegluga

MSWiA dołoży 5 mln zł na tegoroczne pogłębianie Wisły w środkowym jej biegu, w rejonie Płocka i Zbiornika Włocławskiego. Wody Polskie, które będą prowadziły te działania, przeznaczą na ten cel w sumie prawie 18 mln zł – oznajmił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Płocku wiceminister spraw wewnętrznych przypomniał zagrożenie powodziowe, które w lutym tego roku spowodowała tam wezbrana Wisła, a także koordynowaną wówczas przez Wody Polskie akcję lodołamania na Zbiorniku Włocławskim.

Wiemy doskonale, że żeby zapobiegać takiej sytuacji, lodołamacze muszą mieć warunki do tego, żeby skutecznie pracować. Wisła musi być odpowiednio przygotowana do tej pracy – podkreślił Wąsik. Zwrócił przy tym uwagę, że zapora we Włocławku powoduje gromadzenie się ogromnych ilości mułu powyżej tego stopnia wodnego, w tym właśnie w rejonie Płocka, co wypłyca tam dno Wisły, utrudniając w efekcie pracę lodołamaczy.

W tej części Wisły potrzebne są prace pogłębiania. Jako MSWiA wspieramy Wody Polskie. Do budżetu, który Wody Polskie w tym roku posiadają, czyli ponad 12 mln zł, ministerstwo spraw wewnętrznych dołoży jeszcze 5 mln zł, po to, żeby na długim odcinku rzeki można było te prace pogłębieniowe prowadzić – oświadczył Wąsik.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że łącznie na pogłębianie Wisły w środkowym jej biegu, w tym na Zbiorniku Włocławskim, Wody Polskie będą dysponowały środkami w wysokości prawie 18 mln zł, a działania te mają na celu zapobiec przyszłym sytuacjom powodziowym.

Na te zadania tutaj, można powiedzieć krótkoterminowe, mamy w tym roku rzeczywiście prawie 18 mln zł. To jest bardzo dużo i mam nadzieję, że uda nam się w tym czasie zrobić, jak najwięcej, po to żeby Wisłę w tej części pogłębić – zaznaczył prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Jak zapowiedział, na początek prace związane z pogłębianiem Wisły w rejonie Płocka oraz Zbiornika Włocławskiego, na które przeznaczonych zostanie około 1 mln zł, ruszą na początku sierpnia – nie będą one wymagały procedury uzyskania pozwoleń, a jedynie zgłoszenia.

Jednocześnie składamy do ministerstwa wniosek o pozwolenie wodno-prawne na już takie właściwe działania pogłębiarskie za te kwotę pozostałą, czyli ponad 17 mln zł – dodał szef Wód Polskich, odnosząc się do planowanych działań w rejonie środkowego biegu Wisły.

mb/ jann/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.587 4.6796
EUR 4.6746 4.769
CHF 4.7834 4.88
GBP 5.5524 5.6646

Newsletter