Żegluga

Sytuacja na statku X-Press Pearl uległa dziś dramatycznemu pogorszeniu. Nowy, przekazany przez stocznię niespełna trzy miesiące temu statek, przewożący (w kontenerach) m.in. 25 ton kwasu azotowego, zapalił się w czwartek, w pobliżu portu w Kolombo. Sri Lanka wysłała do akcji gaśniczej samoloty i okręty marynarki wojennej.

20 maja ogień pojawił się w kontenerze i przez weekend wydawało się, że sytuacja jest pod kontrolą. Dziś rano na statku doszło do eksplozji, ewakuowano całą załogę, a co najmniej osiem kontenerów, z których część prawdopodobnie zawierała kwas, wpadło do morza. Urząd Ochrony Środowiska Morskiego informuje, że prądy oceaniczne powodują eskalację tej kryzysowej sytuacji.

Władze wydały zakaz kąpieli w pobliskim rejonie, a także zakaz zbliżania się i dotykania materiałów i towarów z kontenerów docierających do brzegu.

Obecnie trwa operacja mająca na celu próbę przemieszczenia jednostki o 50 mil morskich od brzegu. Silny wiatr w tym rejonie powoduje, że płomienie na statku stają się jeszcze większe.

X-Press Pearl pływa pod banderą Singapuru w serwisie SMX Straits Middle East. Wypłynął z portu Hazira w Indiach 19 maja z ładunkiem 1486 kontenerów zawierających kwas azotowy, inne chemikalia, kosmetyki i różne inne towary.

AL, z mediów

Fot.: Sri Lanka Air Force

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2426 4.3284
EUR 4.5545 4.6465
CHF 4.4182 4.5074
GBP 5.3086 5.4158

Newsletter