Żegluga

U 16 z 18 członków załogi statku, który niemal od początku maja czeka na wejście do portu w Narwiku, potwierdzono Covid-19. Jeden z zakażonych marynarzy nie żyje - podały w środę władze miasta Narwik.

Według telewizji NRK, przewożący rudę żelaza masowiec (statek jest pod balastem, do Narwiku przybył po ładunek rudy żelaza - red.) określany jako Pebble Beach z pochodzącą z Filipin załogą odwiedził wcześniej porty w Holandii oraz w Polsce.

Nazwę Pebble Beach wymienia większość agencji informacyjnych i mediów norweskich, a w ślad za nimi - także PAP i liczne polskie media.
W rzeczywistości jednak do tragicznego zdarzenia doszło na redzie portu Narwik na innym statku - masowcu o nazwie IVS Pebble Beach (nr IMO 9838515; udźwigowiony supramax; nośność 62 661 t).
Wszystko wskazuje też na to, że nie był on ostatnio w Polsce.
Od stycznia zawijał do portów Singapuru, Tajlandii, ponownie Singapuru, dwóch portów RPA, Mozambiku, ponownie RPA, Holandii (Rotterdam) i wreszcie - od 5 maja - oczekuje na cumowanie przy terminalu w Narwiku.

Gdy statek zgłosił się po przybywając na kotwicowisko przy porcie Narwik - nie wspomniano o żadnej osobie chorej na pokładzie. Tydzień później zmarł jeden z członków załogi.

"Potwierdzono zgon jednej osoby w środę o piątej nad ranem. Podejrzewamy, że ma to związek z Covid-19; potwierdzi to sekcja zwłok " - przekazał Rolf Lossius z władz lokalnych Narwiku.

Kwarantanna została wprowadzona na statku we wtorek po rutynowej wizycie inspekcji morskiej. Jej pracownicy zaalarmowali o możliwych objawach chorobowych Covid-19, jakie wystąpiły u dwóch marynarzy.

W środę lokalne władze przebadały załogę na obecność koronawirusa. U 16 na 18 marynarzy, w tym u zmarłej osoby, wynik był pozytywny. Natomiast u dwóch negatywny.

Marynarze mają pozostać na statku, wcześniej oczekując na wejście jednostki do portu, nie schodzili na ląd.

Z Narwiku transportowane są drogą morską rudy żelaza z kopalni tego surowca w północnej Szwecji.

PAP; PBS (PortalMorski.pl

Fot.: Port of Narvik 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter