Żegluga

Norweski armator Hoegh Autoliners przyspiesza w kierunku osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla z planowanym zamówieniem największego na świecie samochodowca, który zarazem będzie posiadał napęd wielopaliwowy, z myślą o niskoemisyjnych paliwach alternatywnych.

Statek klasy "Aurora" ma przewozić 9100 samochodów (car equivalent units - CEU*) i początkowo będzie zasilany paliwami konwencjonalnymi i biopaliwami, a także LNG.

Firma poinformowała, że statek będzie również przygotowany na przyszłe paliwa zeroemisyjne, takie jak "zielony amoniak", co będzie wiązało się z "niewielkimi modyfikacjami".

Ładowność statku pobije własny rekord Hoegh Autoliners, wynoszący 8 500 CEU.

Hoegh Autoliners podpisał protokół ustaleń (MoU) z długoterminowym partnerem - chińską stocznią Xiamen Shipbuilding Industry, dzięki któremy będzie możliwe wprowadzenie statku do eksploatacji do końca 2023 roku.
Ceny statku nie ujawniono.

Armator zapowiada, że będzie to najbardziej przyjazny środowisku samochodowiec, jaki kiedykolwiek zbudowano. 
Hoegh Autoliners chwali się swoją "solidną historią redukcji emisji i długoterminowych wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatu". Od 2008 r. emisjie dwutlenku węgla we flocie spadły ponoć o 37%. Do roku 2040 Hoegh Autoliners chce osiągnąć zerowy poziom emisji netto.

Firma dodała, że "Aurora" jest zaprojektowana do transportu "ładunków przyszłości". Wzmocnione pokłady i ulepszony system ramp wewnętrznych tego statku ma umożliwiać poruszanie się pojazdów elektrycznych na wszystkich pokładach i zapewniają większą elastyczność dla cięższych ładunków inwestycyjnych.

"Dzięki silnikowi wielopaliwowemu i nowej notacji DNV "ammonia-ready", Hoegh Autoliners wprowadza segment rynku i pracę nad dekarbonizacją przemysłu morskiego na nowy poziom" - powiedział Hans Eivind Siewers, dyrektor ds. statków pasażerskich i ro-ro w towarzystwie klasyfikacyjnym DNV.

Statek otrzyma notację klasy +1A, Car Carrier, MCDK, ICE C, E0, NAUT-OC, CLEAN DESIGN, BWM-T, TMON, BIS, COAT PSPC (B), GAS FUELLED, BATTERY (safety), F(C), Recyclable, SHORE POWER, Gas ready Ammonia (D, S, MEc, T) i ma być pierwszym wśród samochodowców gotowym do zasilania węglowo neutralnym amoniakiem.

Kjeld Aabo, dyrektor ds. nowych technologii w firmie MAN Energy Solutions, powiedział, że po modyfikacji silnika, zbiorników paliwowych i innych systemów, nowy statek Hoegh Autoliners będzie gotowy do zasilania praktycznie każdym przyszłym paliwem bezemisyjnym, w tym amoniakiem.

Z kolei Janne Uotila, dyrektor generalny okrętowego biura projektowo-konsultingowego Deltamarin, powiedział, że magazynowanie amoniaku zostało uwzględnione w projekcie.

"Współpraca z Hoegh zawsze układała się znakomicie, a naszym przywilejem była współpraca z innowacyjnymi, odpowiedzialnymi i wybiegającymi w przyszłość profesjonalistami, którzy doskonale znają się na swoim fachu" - powiedział przedstawiciel firmy odpowiedzialnej za projektowanie samochodowca klasy "Aurora".

PBS; rel (Hoegh Autoliners); z mediów

Rys.: Hoegh Autoliners

_______________
*CEU - jednostka ładowności samochodowców; dawniej przyjmowało się, że stanowi ona odpowiednik wielkości samochodu Toyota Corona RT43 z 1966 roku (stąd stosowana czasami nazwa jednostki - CEU RT43, jednostka ta oznaczała 7,4 m² zajętego pokładu przypadające na jeden samochód; później do użycia weszła jednostka CEU RT83 - 8 m². Obecnie za jednostkę CEU przyjmuje się najczęściej taką, która odpowiada 10 m² powierzchni pokładu zajętej przez jeden samochód.

 

Samochodowiec PCTC klasy ''Aurora''
Samochodowiec PCTC klasy ''Aurora''
1 1 1 1

Newsletter