Żegluga

Międzynarodowa branża transportu morskiego z zadowoleniem przyjęła piątkowe orzeczenie sądu w meksykańskim Ciudad Victoria, który uniewinnił oskarżonego o przemyt narkotyków kapitana cypryjskiego statku UBC Savannah Andrzeja Lasotę. Pozbawionemu wolności od 2019 r. Polakowi groziło 10 lat więzienia.

Cypryjska Organizacja Transportu Morskiego jako jedna z pierwszych odnotowała uniewinnienie kpt. Lasoty. Decyzję meksykańskiego sądu nazwała w swoim komunikacie "długo oczekiwaną”. Podkreśliła, że Polak został osadzony w meksykańskim więzieniu na podstawie niepotwierdzonych oskarżeń o przemyt kokainy.

Z kolei międzynarodowa organizacja transportowa ISMA wskazała, że cypryjski statek, którym dowodził kpt. Lasota, wciąż jest zarekwirowany przez władze Meksyku w porcie Altamira, gdzie w lipcu 2019 r. załoga znalazła w ładowni podejrzane paczki. Po zawiadomieniu przez kapitana meksykańskich służb funkcjonariusze przybyli na miejsce znaleźli w nich kokainę.

“Choć to właśnie kapitan Lasota zawiadomił policję (...), ale to jego władze meksykańskie pozbawiły wolności na ponad 20 miesięcy” - przypomniały władze ISMA.

Meksykański dziennik “Reforma”, podejmujący od kilku tygodni temat statku UBC Savannah, odnotowuje, że podobnych przypadków jest już w tym kraju co najmniej sześć. Wszystkie zarekwirowane przez meksykańskie organy ścigania jednostki należą do zagranicznych armatorów.

Portal EN24News wskazuje w sobotę na zaangażowanie w uwolnienie Lasoty polskich służb dyplomatycznych, ale też na naciski, które w ostatnich miesiącach wywierały na władze Meksyku organizacje międzynarodowe związane z transportem morskim, takie jak BIMCO, IMO oraz ISMA.

W lipcu 2019 r. na płynącej pod cypryjską banderą jednostce UBC Savannah wykryto podczas rozładunku statku w porcie Altamira około 250 kg kokainy. W konsekwencji po kilkudziesięciu godzinach lokalna policja aresztowała całą załogę statku, na którym znajdowało się trzech obywateli Polski oraz 19 Filipińczyków.

Wszyscy współzałoganci Lasoty podczas śledztwa utrzymywali, że narkotyki znalazły się w jednym z pomieszczeń ładowni bez ich wiedzy. Twierdzili, że przypuszczalnie kokaina mogła zostać im podłożona podczas trwającego kilka dni załadunku koksu metalurgicznego w kolumbijskim porcie Barranquilla.

Po kilku tygodniach dochodzenia wszyscy członkowie załogi UBC Savannah, z wyjątkiem kapitana statku, zostali zwolnieni z aresztu i deportowani do swoich krajów z powodu braku ważnych wiz. Kapitan Lasota został zaś przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze w mieście Tepic, w stanie Nayarit, na zachodzie Meksyku.

Marcin Zatyka 

Fot. Piabay.com

+11 Zadośćuczynienie
Rozumiem, że skoro siedział niesłusznie tyle czasu to teraz dostanie odpowiednie zadośćuczynienie? Czy po prostu ma ich całować, że nie poszedł siedzieć? Weź tu pływaj. Z dala od rodziny, na masówce czy kontenerowcu długie kontakty, kasa średnia i jeszcze Cię zamkną na dokładkę.
21 marzec 2021 : 12:43 Adrian J. | Zgłoś
+7 koniec koszmaru
Deo gratias! skończył się ten koszmar.
Teraz jak najszybciej do domu. To wyglądało na zemstę narkomafi.
Oczywiście powinno być zadośćuczynienie.
22 marzec 2021 : 07:25 MRP | Zgłoś
+5 Dobra wiadomosc
Kapitanowi zycze szybkiego powrotu do domu i duzo spokoju!
22 marzec 2021 : 10:09 Szo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter