Żegluga

Andrzej Lasota, polski obywatel, kapitan statku bandery cypryjskiej UBC Savannah, który od 27 lipca 2019 roku, przebywał w meksykańskim więzieniu pod niesłusznymi i niesprawiedliwymi zarzutami, został uniewinniony.

Statek, którym dowodził kpt. A. Lasota przewoził węgiel z portu Barranquilla w Kolumbii do portu Altamira w Meksyku. Zabronione substancje (kokaina), które były powodem jego przetrzymywania w meksykańskim więzieniu, zostały znalezione w ładowni statku, pod ładunkiem około 4 tys. ton miałkiego węgla.

W trakcie wyładunku, w meksykańskim porcie Altamira, oficer wachtowy zauważył na dnie drugiej ładowni podejrzane worki wystające spod znajdującego się tam jeszcze (niewyładowanego) węgla. Powiadomiony o tym kpt. Lasota polecił zatrzymać wyładunek, zamknąć ładownię (aby nie było fizycznej możliwości zabrania tych worków na ląd przez osoby postronne) i natychmiast powiadomił telefonicznie lokalnego agenta, a także władze portowe (Port Control) za pośrednictwem statkowej radiostacji UKF. Podejrzane worki zostały zabrane na ląd przez lokalne władze (jak się potem okazało znajdowała się w nich kokaina).

Wbrew tym faktom władze meksykańskie postawiły kapitanowi całkowicie bezpodstawny zarzut, że dopuścił się “popełnienia przestępstwa (...) polegającego na zaniedbaniu obowiązków (...) nie powiadomił o tym fakcie władz meksykańskich, a co za tym idzie naraził na szwank obywateli Meksyku dostarczając na teren kraju zakazane substancje”.

Natomiast przebieg wydarzeń dowodził czegoś zupełnie odwrotnego. Kapitan powiadomił władze meksykańskie o podejrzanych substancjach na statku i swoim działaniem nie dopuścił do ich nielegalnego wprowadzenia na obszar Meksyku.

W sprawę uwolnienia kapitana A. Lasoty zaangażowane były polskie służby dyplomatyczne oraz organizacje międzynarodowe, takie jak Bałtycka i Międzynarodowa Rada Żeglugowa (BIMCO), Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Zarządców Statków (International Ship Managers' Association). Praca wielu ludzi nad uwolnieniem z meksykańskiego więzienia, niesłusznie oskarżonego i niewinnego człowieka, przyniosła rezultat.

Andrzej Lasota nie jest pierwszym kapitanem, który pod niesłusznymi zarzutami był więziony w meksykańskim więzieniu. W 1999 r., w meksykańskim więzieniu przetrzymywany był inny polski obywatel, kapitan, który również dowodził statkiem pod obcą banderą.

Tamten statek płynął z ładunkiem cementu z Barranquilli do Corpus Cristi w USA. Jednak po drodze miał awarię silnika i po części zamienne, potrzebne do naprawy, zawinął do portu Cozumel na Yukatanie w Meksyku. Tam narkotyki zostały znalezione przez lokalne władze.

Schemat postępowania władz meksykańskich był podobny do tego jaki zastosowano w stosunku do załogi statku UBC Savannah i kpt. A. Lasoty. Po znalezieniu narkotyków cała załoga została aresztowana. A wkrótce potem – z wyjątkiem kapitana - zwolniona. Ostatecznie, kapitan również został zwolniony, ale dopiero po ośmiu miesiącach przetrzymywania w więzieniu.

Tadeusz Hatalski, kpt. ż.w.

+18 CEng
Super, gratulacje
20 marzec 2021 : 08:19 Mirosław | Zgłoś
+14 Nareszcie
Hurra
20 marzec 2021 : 08:47 Marcin77 | Zgłoś
+16 I bardzo dobrze się stało
Brawo i dziękować Bogu że jest już wolny .
20 marzec 2021 : 09:23 Rybacki | Zgłoś
+11 Ufff
Dobrze, że ta historia zakończyła się szczęśliwie. Szkoda, że polskie statki muszą zawijać do tego kraju, w którym nie obowiązują cywilizacyjne standardy i można sobie ot tak po prostu kogoś zamknąć.
20 marzec 2021 : 09:43 Tymek | Zgłoś
+12 Mr
1. To nie był polski statek. 2. O destynacji statku, czyli do których portów zawinie , decyduje operator lub czarterujący, załoga nie ma nic do gadania w tej materii.
20 marzec 2021 : 19:44 Old Tankerman | Zgłoś
+3 ?
A co bóg ma do tego ?
21 marzec 2021 : 18:29 PW | Zgłoś
+4 bóg to nic nie ma do tego, ale Bóg to już jest Wszechmogący
Może pomóc jak ktoś prosi. Wolnej woli jednak nie naruszy. Zakładam, że rodzina kapitana modliła się o szczęśliwe zakończenie - nie wyobrażam sobie, żeby nikt z otoczenia kapitana nie modlił się. A jeśli się modlili to może wymodlili. A może sam kapitan się modlił - wydaje mi się, że to bardzo prawdopodobne.
23 marzec 2021 : 13:33 Sredaizd | Zgłoś
+9 Meksyk
Pop... kraj. Mafie narkotykowe i korupcja. Pewnie gdyby posmarowano kogo trzeba, to by go wcześniej wypuścili.
21 marzec 2021 : 19:12 Pl | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter