Żegluga

Ukraiński, pływający pod banderą Palau, statek towarowy Arvin (nr IMO 8874316, ex Волго-Балт 189) przełamał się 17 stycznia, a następnie zatonął, gdy po rzuceniu kotwicy przeczekiwał sztorm w relatywnie osłonionym miejscu. W ostatni piątek upubliczniono nagranie video ze sterówki statku (widok na pokład), zawierające moment przełamania kadłuba jednostki (patrz pod tekstem).

Do tragedii doszło u wybrzeży Inkumu Coast na północy prowincji Bartın w Turcji. Kapitan 46-letniego statku zdecydował o zatrzymaniu się na kotwicowisku Bartin na Morzu Czarnym, by schronić sie przed sztormem. Statek zakotwiczono w granicach administracyjnych portu Bartın w piątek, 15 stycznia.

Niestety, za wysokie dla tego statku fale, przy silnym wietrze, doprowadziły do przełamania kadłuba statku mniej więcej w 1/3 długości od dziobu.

Jak początkowo informowało tureckie ministerstwo transportu i infrastruktury - ekipom ratunkowym udało się uratować sześć osób z 12-osobowej załogi złożonej wyłącznie z Ukraińców i wydobyć z wody dwa ciała.
Ostatecznie w wyniku tego tragicznego wypadku zginęło sześciu marynarzy z (jak podawały inne źródła) 15-osobowej załogi statku.
Jeszcze inne źródło podaje, że z 13-osobowej załogi cztery osoby zginęły, a trzy zostały uznane za zaginione. Według tego źródła 11 członków załogi to Ukraińcy, a dwóch - Rosjanie.

Arvin, o tonażu pojemnościowym brutto 2516, był typowym statkiem rzeczno-morskim, jakich wiele we flocie krajów byłego Związku Radzieckiego. Stąd jego nietypowe, jak na statek pełnomorski, proporcie wymiarów głównych z długością całkowitą ok. 114 m i szerokością zaledwie ok. 14 m.

Statek należał do armatora Arvin Shipping Ltd., spółki zależnej Tesoro Marine LLC z Ukrainy.

PBS

Fot.: ak timur / Fleetphoto.ru 

Statek rzeczno-morski Arvin
Statek rzeczno-morski Arvin
+7 Ciekawe
Napisalem jak mi sie wydaje komentarz a go nie ma. Super film, pokazuje zlamanie kadluba od tzw "wytrzymalosci ogolnej" kadluba, przekroczenie momentu gnacego. Jako ze statek jest bardzo smukly (dlugi i waski) to jego wytrzymalosc ogolna jest ograniczona. To jak napisali barki rzeczno-morskie, prawdopodobnie nie powinien byl wychodzic w morzez przy danym stanie morza, wlasnie ze wzgledu na te wytrzymalosc ogolna. Oczywiscie moze tez byc problem z wytrzymaloscia zmeczeniowa, jednakze to wykrytoby pewno wczesniej, jako, ze ta powodowalaby pekniecia lokalne w kadlubie, a co za tym idzie przecieki itd - i byloby to zauwazone podczas inspekcji okresowych.
31 styczeń 2021 : 14:33 Dziaders | Zgłoś
+6 Bottom tanki
Jak masz wątpliwości co powodu złamania kadłuba to obejrzyj film pokazujący w jakim stanie są zbiorniki balastowe wraz z konstrukcją wręgów podczas inspekcji...
Nie muszę chyba tłumaczyć ,że przy tym układzie wiązań kadłuba Wręgi są głównym elementem wytrzymałościowym...
31 styczeń 2021 : 15:32 Janusz40 | Zgłoś
+5 OK, a gdzie masz taki film?
No zakladam, ze wiele statkow moze byc w stanie tragicznym szczegolnie w krajach biednych jak Ukraina w stanie wojny. Mowisz o jakims konkretnym filmie? Przy takim smuklym statku glownym elementem wytrzymalosciowym powinny byc usztywnienia wzdluzne i poszycie a nie wregi. On sie zlamal od momenty gnacego w przekroju poprzecznym statku (naprezenia wzdluz statku) a nie od naprezen we wregach.
31 styczeń 2021 : 16:00 Dziaders | Zgłoś
+8 filmy są dwa, z 2013...
Tu:
https://www.youtube.com/watch?v=4hVwwJcauPs
https://www.youtube.com/watch?v=ONc1u5HgNCQ
31 styczeń 2021 : 16:27 jjr | Zgłoś
+10 No tak, i to z 2013 roku
Szok ze to plywalo. To nie wregi zawiodly tak na marginesie. Tam wszystko jest przezarte drdza, zawiodly wiazania wzdluzne, poszycie i usztywnienia wzdluzne.
31 styczeń 2021 : 16:54 Dziaders | Zgłoś
0 To nie była konstrukcja na pełne morze
Takie me masowce mają np wymiary 110 m na 14 szerokości i zanurzenie do 6 m , DWT 6000 ton , z łatwością dają radę z 10 i 11 szturmem , przy tej ładowności miał zanurzenie z 2,5 m czyli to była typowa barka rzeczna , jeszxze zardzewiala i przeciekami,
15 kwiecień 2021 : 09:29 romek | Zgłoś
+7 Wiek
Ten statek miał 46 lat.....
31 styczeń 2021 : 20:37 Mm | Zgłoś
+6 marinero
Pytanie nasuwa się jedno pytanie : to po co te wszelkie konwencje/inspekcje itd...
01 luty 2021 : 07:51 Marian marinero | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter