Żegluga

Produkto-chemikaliowiec Amazonith polsko-cypryjskiego armatora Unibaltic, z zarządem floty w Szczecinie, w wyniku awarii w siłowni stracił napęd i zaczął niebezpiecznie dryfować, w piątek rano (22 stycznia) - ok. godz. 7:45, podczas próby wejścia, w sztormowej pogodzie, do portu Aveiro w Portugalii.

Statek podobno próbował dwukrotnie zakotwiczyć, ale bez powodzenia (prawdopodobnie kotwice nie chwyciły gruntu i były wleczone). Z kolei holowniki z portu Aveiro, nie mogły się zbliżyć do chemikaliowca, żeby podać lub podjąc hol, ze względu na wysoką falę (niektóre źródła podawały, że nie mogły nawet wyjść z portu).

Ostatecznie statek zdołał dotrzeć do spokojniejszego akwenu - kanału wejściowego do portu, znajdując schronienie za północnym falochronem / pirsem. Tam holowniki mogły przejąć kontrolę nad dryfującym statkiem i odstawić go (ok. godz. 11:30) do miejsca postoju w porcie - do terminalu chemicznego.

Niektóre źródła wskazują, że nie jest jasne, czy chemikaliowiec szczecińskiego armatora dotarł do osłoniętego kanału wejściowego pod własnym napędem czy - przez szczęścliwy przypadek - dryfując.

Jedne źródła mówią o tym, że gdy statek manewrował albo dryfował w kanale portowym - jego dziób miał kontakt z pirsem, doznając wgięć poszycia. Inne twierdzą z kolei, że statek minął falochron w niewielkiej odległości. Jeszcze inne media portugalskie podawały, że podczas dzikiego dryfowania do portu dziób statku zetknął się z falochronem i doznał wgnieceń, jednak "jego integralność strukturalna nie została naruszona".

W wypowiedzi dla mediów lokalnych kapitan portu Aveiro, Humberto Silva Rocha, podkreślił, że na pewnym etapie statek znalazł się w stanie "dużego niebezpieczeństwa", ponieważ był znoszony (dryfował) i mógł się rozbić na północnym pirsie / falochronie.

Odpowienik naszego Urzędu Morskiego - National Maritime Authority (Autoridade Marítima Nacional - AMN) - potwierdził w oficjalnym oświadczeniu, że statek, na podejściu do portu Aveiro, dwukrotnie bezskutecznie próbował rzucić kotwice.

Ujawnił także, ze z powodu zagrożenia spowodowanego znoszeniem statku na pirs, "aktywowano" (postawiono w stan gotowości) śmigłowiec ratowniczy portugalskich sił zbrojnych, na wypadek konieczności ewakuowania załogi statku, po ewentualnej kolizji z pirsem.

Według AMN otwarto dochodzenie, w celu ustalenia przyczyn awarii i zaistniałej niebezpiecznej sytuacji. Po stwierdzeniu, że statek nie doznał uszkodzeń uniemożliwiających to ze względów bezpieczeństwa, zostanie on zwolniony do dalszej żeglugi.

Zobacz VIDEO z lokalnych mediów portugalskich.

W chwili zaistnienia potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, Amazonith (chemikaliowiec-produktowiec ze zbiornikami ze stali nierdzewnej; zbudowany w 2004 r. w Turcji; nr IMO 9293478; pod banderą Cypryjską; GT 2435 GT, nośność 3500 t; długość całkowita 92,86 m, szerokość 14,10 m, zanurzenie 5,70 m), z 13-osobową załogą, był pod balastem (nie przewoził ładunku), w drodze z portu Mohammedia w Maroko do Aveiro.

PBS, rel (AMN), z mediów

Fot.: AMN, Unibaltic

Amazonith w niebezpiecznej sytuacji na podejściu do portu Aveiro
Chemikaliowiec Amazonith
Chemikaliowiec Amazonith
Chemikaliowiec Amazonith
Chemikaliowiec Amazonith
Amazonith w niebezpiecznej sytuacji na podejściu do portu AveiroChemikaliowiec AmazonithChemikaliowiec AmazonithChemikaliowiec AmazonithChemikaliowiec Amazonith
-13 Dziwne
Kupili szrota to mają
25 styczeń 2021 : 16:38 Zen | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter