Żegluga

Po raz pierwszy, do nowo budowanego Portu Zewnętrznego na Mierzei Wiślanej dotarł statek z ładunkiem kamienia hydrotechnicznego. Amanda przypłynęła ze szwedzkiego portu Flikvik, a na jej pokładzie znalazło się ponad 1653 ton kamienia, który posłuży do budowy falochronów przy powstającym kanale żeglugowym. Transport kamienia hydrotechnicznego drogą morską pozwoli na odciążenie lokalnych dróg na Mierzei.

Pierwszy transport dotarł do nabrzeża południowego – przeładunkowego w czwartek około 7 rano. Amanda wpłynęła przez Morze Bałtyckie i Zatokę Gdańską do Portu Zewnętrznego. Tworzą go dwa falochrony. Na obecnym etapie budowy Zachodni ma długości 240 metrów (docelowo będzie miał 340 m) i Wschodni o długości około 330 metrów (docelowo o długości 1 kilometra).

.

.

To dla nas niezwykła chwila – mówi Bartosz Zabłocki, kierownik robót hydrotechnicznych z firmy NDI. - Wybudowaliśmy na Zatoce praktycznie nowy port. Nasze nabrzeże ma infrastrukturę umożliwiającą przyjęcie statków taką jak polery cumownicze, odbojnice, jest też oświetlone. Na akwenie wystawiliśmy tez 7 bojek nawigacyjnych ze światłami wskazującymi drogę statkom. Amanda wpłynęła pierwsza, ale w przyszłym tygodniu spodziewamy się kolejnego transportu statku z kamieniem – dodaje Zabłocki

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami i uzgodnieniami dotyczącymi logistyki dostaw materiałów na budowę, wykonawca rozpoczął właśnie przyjmowanie ładunków od strony Zatoki Gdańskiej. Pierwszy statek został już rozładowany, czekamy na następne. Maksymalne wykorzystanie transportu wodnego, zarówno od strony Zatoki Gdańskiej, jak i Zalewu Wiślanego redukuje wpływ budowy na ruch pomiędzy miejscowościami Mierzei Wiślanej – powiedział kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest strategiczną inwestycją realizowaną przez rząd. Ani epidemia, ani zima nie zatrzymują tej budowy. Dzięki temu możemy z optymizmem spoglądać na dalszy harmonogram prac - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Konsorcjum NDI/Besix budujące kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną chce drogą morską przetransportować przynajmniej 140 tysięcy ton kamienia hydrotechnicznego, czyli od 60-70 statków.

Statki cumując w Porcie Zewnętrznym są dodatkowo chronione przed ewentualnymi złymi warunkami pogodowymi przez tymczasową groblę usypaną z kamienia. Rozładunek ze statków trwa około 10 godzin i odbywa się przy pomocy specjalnej koparki z chwytakiem do kamienia. Kamień po rozładowaniu hałdowany jest na placach składowych za nabrzeżem Południowym i praktycznie od razu wbudowywany w falochrony.

Tymczasowy Port Zewnętrzny na Mierzei to innowacyjne podejście generalnego wykonawcy konsorcjum NDI/Besix. Nie był on przewidziany w projekcie, ale dzięki jego powstaniu usprawniony został dowóz kluczowego materiału i zdywersyfikowane dostawy. Nabrzeże zostało specjalnie przygotowane do tego celu. Tą drogą można transportować także materiał na powstającą po drugiej stronie kanału żeglugowego sztuczną wyspę. Port może w przyszłości posłużyć statkom wpływającym do Kanału Mierzei Wiślanej.

Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 roku. Budowa jest na półmetku i przebiega zgodnie z harmonogramem. Ma zakończyć się w połowie 2022 roku. Generalnym wykonawcą jest polsko-belgijskie konsorcjum NDI/Besix, które wykonywało także głębokowodne nabrzeże DCT 2 w Porcie Północnym w Gdańsku. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a nadzór pełni firma SWECO.

rel (Urząd Morski w Gdyni, NDI)

Fot., video: materiały prasowe NDI/Besix

+24 I takie wlasnie statki, barki, moga plywac po mierzei
A wielu szydzi i kpi mowiac o "kajakach bojowych" "140 tysięcy ton kamienia hydrotechnicznego, czyli od 60-70 statków" - czyli kazdy z nich przywlecze 2000 ton kamienia. Taki "kajak bojowy". Tu strona o tym "kajaku" - zanuzenie 3.3m
balticshipping.dk/amanda/
22 styczeń 2021 : 13:29 Dziaders | Zgłoś
+27 Ta Amanda ma 40 lat i jest duńska
40 lat ma ta łajba. A w innym artykule gdzie portal pisał, ze armator polski kupil i postawił na uzywanym statku polska bandere to podniósł się rechot i kpiny, ze to złom, bo statek ma 26 lat. Z tego tu statku nikt nie będzie rechotał, bo to duński statek, zachodni. Lepszy.
22 styczeń 2021 : 18:38 Dziaders | Zgłoś
+16 Kpt.z.w Baron Kępic.pl
Pracowałem na takiej jednostce Pardubice. ... załoga 2 oficerów z dyplomem Kpt. 2 marynarzy. Mam bardzo dobre wspomnienia z tego okresu. W mej 45 letniej karierze morskiej .pracowałem na statkach rybackich kontenerowcach tankowcach .
23 styczeń 2021 : 15:04 Tadeusz Tuszyński | Zgłoś
-22 Amanda orzywiozła kamień...
A dlaczego uroczyście nie powitał go nasz premier. To brak szacunku!!!
22 styczeń 2021 : 14:34 wacwac | Zgłoś
-31 Przekop
Z ogromnym zainteresowaniem śledzę informacje dotyczące tej inwestycji.
Dlatego musze zapytać. Może ktoś wie komu i do czego jest ten przekop potrzebny?
22 styczeń 2021 : 16:21 Flisak | Zgłoś
+41 Ten przekop jest potrzebny po to aby ciemniakom pokazac, ze mozna
Ciemniaki, szczegolnie wyksztalcone, nie widza (niby jak maja widziec jak sa ciemniakami), ze przekop mozna wykonac. I taki przekop, pomysl z XVI wieku, taki przekop w koncu w XXI wieku ktos wykona. Tak jak Holandia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania itd itd maja rozwiniety transport rzeczny, zalewowy, tak mozna i sprobowac takie cos w Polsce. Moze wtedy ciemnota oswiecona przestanie jezdzic do Holandii pracowac w szklarniach. ale to oczywscie marzenie, bo jak kazdy wie ciemniakow w Polsce jest wiecej i moga przeglosowac zasypanie przekopu piaskiem. wiec trzeba sie spieszyc, zeby ciemnote postawic przed faktem dokonanym.
22 styczeń 2021 : 17:14 Dziaders | Zgłoś
-21 Zamek
Panie Dziaders w średniowieczu Elbląg był portem z dostępem do morza i nikt nie planował wykonania przekopu. W następnych wiekach przyroda samoistnie dokonała korekty. Tego to nawet uczyli w szkole podstawowej w której "ciemniaki" uważali na lekcjach no ale ty gimbusie nie miałeś takiej okazji.
23 styczeń 2021 : 04:27 Kaszub | Zgłoś
+24 W średniowieczu Holandia też wyglądała inaczej niż dzis
A dziś ma kanały, ziemię wyrwana z morza itd
23 styczeń 2021 : 08:50 Dziaders | Zgłoś
-18 Ciemnoląd
Ciemnotą jest robienie inwestycji za ponad 2 miliardy zł, dla portu, do którego wpłyną jednostki o długości do 100 metrów.
23 styczeń 2021 : 15:02 Kazek | Zgłoś
+19 a zeby...
...podkoorwic ruskiego...
22 styczeń 2021 : 20:56 elo | Zgłoś
+5 lepiej sie nie przyznawać
Jeśli ktoś nie wie po co otwiera się dostęp do otwartego morza - to raczej powinien się nie przyznawać. Rozumiem, że do formułowania słów używa wątroby a nie mózgu
25 styczeń 2021 : 09:47 kazek 9 | Zgłoś
+21 chytry lisek
i tak się właśnie rodzi drugi port na zatoce ;)......
22 styczeń 2021 : 16:29 bobbudowniczy | Zgłoś
+7 zatoka portowa
Belg płakał jak budował..........sobie konkurencję
22 styczeń 2021 : 20:08 bobbudowniczy | Zgłoś
+2 Przekop Mierzei
Nie jestem za ,ani przeciw inwestycji przekopu mierzei, moze ktos wie dlaczego panstwo polskie blokuje w Kozlu budowe portu srodladowego, chyba nie boi sie konkurencji dla Elblaga!?
23 styczeń 2021 : 06:28 Kedzierzyn Kozle | Zgłoś
+17 Kurza stopa
Amanda jest to statek tzw .coaster wybudowany specjalnie do żeglugi na jeziora fińskie dostosowany do wielkości śluz na Saimie.Epływa się przez enklawę fińską w Wyboru.Pracowałem na takim.Warunki spartańskie a pływanie po Morzu Północnym i Zatoce Biskajskiej to hardcore.Byłem nim nawet 17 km od Paryża przepływając pod mostami w Rouen
23 styczeń 2021 : 21:20 Andy | Zgłoś
+4 do Andy
Podziwiam wytrwałość bo to jest sku... by wypuszczać takie jednostki w Rynnę Norweską czy na Biskay ...
Unlis na którym pracowałem był na żeglugę fiordową a poległ na Północnym; R(i)P Załodze!
25 styczeń 2021 : 08:15 Jan Krakus | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter