Żegluga

. Projekt przewiduje wiele zadań, wśród których należy wymienić odbudowę zabudowy regulacyjnej, zwiększenie prześwitów pod mostami i budowę nowej bazy dla lodołamaczy w Szczecinie Podjuchach.

Inwestycje są realizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, który jest finansowany między innymi przez Bank Światowy, ale też i inne instrumenty finansowe, w tym POiIŚ oraz CEF. Jak mówi dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski efekt końcowy inwestycji będzie bardzo wymierny. Zarówno pod kątem gospodarczym jak i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Pomorza Zachodniego.

Po pierwsze: bezpieczeństwo! Inwestycje Wód Polskich będą istotnym wsparciem m.in. dla akcji lodołamania

Dla Wód Polskich priorytetem jest zarówno zabezpieczenie przeciwpowodziowe mieszkańców, jak i troska o środowisko naturalne w którym żyjemy. Nie możemy jednak zapominać także o tym, że woda jest bardzo istotną gałęzią gospodarki, a sprawna żegluga śródlądowa zwiększa potencjał inwestycyjny regionu. Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły to działanie, które w istotny sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Pomorza Zachodniego. Część zadań inwestycyjnych już się rozpoczęła, a część z fazy planowania przechodzi w stan realizacji.

Przez wiele dni w roku brakuje odpowiednich warunków do prowadzenia żeglugi towarowej oraz działań interwencyjnych, w tym akcji lodołamania. Planujemy wybudowanie kilku nowych, a przede wszystkim odbudowę ponad stu ostróg na granicznym odcinku Odry. Większość ostróg jest obecnie w bardzo złym stanie. Są one użytkowane od wielu dekad, można powiedzieć, że przez lata były zapomniane, a Wody Polskie zdecydowały się zainwestować w ich modernizację, bo jesteśmy przekonani, że nasze działanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Sprawne budowle hydrotechniczne to gwarancja, że nie grożą nam powodzie zatorowe – wyjaśnia Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. Dawne ostrogi zostaną rozebrane, a następnie materiał z rozbiórki będzie ponownie wykorzystany.

Łącznie powstanie zupełnie modernizowanych 120 ostróg na Odrze Granicznej. Ten proces prowadzony będzie w zgodzie naturą. Inspektorzy Wód Polskich i wykonawcy prac będą pilnować poziom wody podczas realizacji zadania. Istotne są również okresy wędrówek i rozrodu ryb oraz lęgi ptaków. – Nasze prace inwestycyjne realizowane są w zgodzie z naturą, stąd choćby plan wsparcia budowy pięciu sztucznych wysp nieopodal miejscowości Chlewice. Wyspy te będą stanowiskami lęgowymi dla występujących bardzo nielicznie w Polsce ostrygojadów czy rybitw białoczelnych. Dbamy o środowisko i wychodzi nam to naprawdę dobrze – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Odra powinna być bezpieczna, ale i atrakcyjna gospodarczo. W ramach prowadzonych inwestycji powstanie m.in. baza dla lodołamaczy

Sezon zimowy 2020/2021 w pełni. Prognozy długoterminowe wskazują, że przed nami ostatecznie zima chłodniejsza niż w dwóch minionych latach. Lodołamacze stacjonujące w obiektach hydrotechnicznych Wód Polskich w Szczecinie są już gotowe do działań interwencyjnych, gdy tylko nadejdzie taka potrzeba. Realizacja Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły znacząco przyczyni się do poprawy możliwości działania Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

Akcja lodołamania to jedno z najważniejszych zadań Wód Polskich w Szczecinie. Działamy na Odrze Granicznej ze stroną niemiecką i nasze pogotowie lodowe trwa od 1 grudnia do 15 marca. Akcję zaczynamy zawsze od kruszenia lodu na Jeziorze Dąbie, dlatego tak ważne jest umiejscowienie nowej bazy lodołamaczy w Podjuchach. Lodołamacze RZGW Szczecin są rozmieszczone w trzech lokalizacjach: Widuchowej, Gryfinie i w Szczecinie. Kumulacja w jednym miejscu ułatwi dozór, prace serwisowe i sprawniejsze działanie, gdy zajdzie taka potrzeba – mówi Stefan Iwicki, Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Szczecinie.

quotetext="Inwestycje realizowane na Odrze Granicznej bezpośrednio obejmą mieszkańców miast i gmin przez które przepływa rzeka, ale uważam, że na Odrę należy patrzeć bardziej globalnie. To jest nasze wspólne dobro i dzięki planom Wód Polskich za kilka lat będzie ona bezpieczna i przewidywalna żeglugowo oraz atrakcyjna gospodarczo. To ważna rzecz, którą zostawimy kolejnym pokoleniom – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

rel (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie)

+1 Wody polskie
Ciekawe ktora czesc Odry maja na mysli Wody Polskie , jesli w kierunku Czech to byc moze nie wiedza lub nie chca wiedziec ze Panstwo polskie blokuje juz trzeci rok budowe portu Srodladowego w Kozlu, to co chca zostawc potomnym!?
17 styczeń 2021 : 17:10 Chopek Roztropek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter