Żegluga

Kolejne niewybuchy - pozostałości z II wojny światowej - usuną w czwartek nurkowie minerzy z Przekopu Mieleńskiego i Odry Zachodniej w Szczecinie. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców, ograniczenia będą obowiązywać m.in. pracowników stoczni remontowej, a także jednostki pływające.

Wydobywanie niewybuchów z toru wodnego Świnoujście-Szczecin w rejonie MSR Gryfia, Bazy Oznakowania Nawigacyjnego i Przekopu Mieleńskiego rozpocznie się w czwartek o godz. 4.30 - poinformowało w środę centrum informacji miasta.

Pracownicy MSR Gryfia S.A. oraz ST3 Offshore i Bazy Oznakowania Nawigacyjnego nie będą mogli przebywać na otwartej przestrzeni w określonych rejonach w czasie podejmowania i holowania niewybuchów.

Obiekty metodą deflagracji - powolnego wypalania materiału wybuchowego - usuną nurkowie minerzy z 12 Dywizjonu Trałowców.

"Działania koordynowane są przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a rejony niebezpieczne na lądzie zabezpieczane będą przez patrole policji, straży miejskiej we współdziałaniu ze służbą ochrony MSR Gryfia. Na akwenach działania zabezpieczają jednostki pływające Urzędu Morskiego w Szczecinie, Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie i WOPR Szczecin" - podano.

Jak przekazał PAP st. chor. szt. Marcin Purman z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, nurkowie minerzy zneutralizują dwie bomby głębinowe WBD i 5 bomb zapalających.

Odnalezione w wodzie obiekty to pozostałości po nalotach alianckich m.in. na szczeciński port i inne strategiczne obiekty przemysłowe III Rzeszy. Najwięcej nalotów przeprowadzono w sierpniu 1944 r. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter