Żegluga

W miejscu przyszłego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną trwają intensywne prace; m.in. budowa śluzy, umacnianie skarp i wykonanie nasypów - poinformował Urząd Morski w Gdyni.

Jak podano w komunikacie, aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej na nasadach falochronów zachodniego i wschodniego zakończono montaż specjalistycznych kleszczy i ściągów. Na zasadniczej części falochronu zachodniego rozpoczęło się pogrążanie ścianki szczelnej. W rejonie nabrzeża południowego toczą się roboty pogłębiarskie.

Intensywne prace trwają w miejscu przyszłego kanału żeglugowego. Powstają wykopy na potrzeby pogrążania ścianki szczelnej, toczą się też prace w obrębie śluzy i bram śluzy. W tym obszarze wykonywane są też nasypy i umocnienia skarp.

Wykonano już fundamenty i rozpoczęto prace konstrukcyjne przy powstającym budynku bosmanatu.

Prace toczą się także od strony Zalewu Wiślanego, gdzie powstaje sztuczna wyspa. Według Urzędu Morskiego, wyspa o powierzchni ok. 181 ha i objętości ok. 9,2 mln m sześc. będzie zagospodarowana w sposób, który wzbogaci siedliska obszarów Natura 2000.

Jak zaznaczono w komunikacie, w otoczeniu Zalewu Wiślanego w okresie ostatnich 20 lat nastąpił zanik użytków zielonych, stanowiących miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków. Dlatego wyspa będzie stanowić takie miejsce, a także służyć do odpoczynku i żerowania ptakom wodno-błotnym w okresie migracji, jak również gatunkom chronionym (gęsi białoczelne i zbożowe).

Obecnie realizowany etap inwestycji pn. "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, budowę nowego układu drogowego z obrotowymi mostami o konstrukcji stalowej, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym.

Przygotowywane są dwa kolejne etapy inwestycji, czyli pogłębienie rzeki Elbląg wraz z modernizacją brzegów i budową mostu w Nowakowie oraz pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym.

Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,88 km (w tym przejście przez Zalew Wiślany - 10,176 km; rzekę Elbląg – 10,381 km; pozostałe 2,323 km to odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego), a jej głębokość to 5 m.

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Docelowo ma ona umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą pierwszej, aktualnie realizowanej części inwestycji konsorcjum firm NDI/Besix.

autor: Marcin Boguszewski

Fot.: MGMiŻŚ / Twitter

Video: materiały prasowe NDI/Besix

+25 Tak trzymać
Robić porządnie swoje, a efekty pojawią się same :-)
30 lipiec 2020 : 12:43 Granatowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+19 Bardzo dobrze
Imponujące, będzie pięknie!
31 lipiec 2020 : 06:11 Włodzimierz Jacek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-34 Sabotaz
Destrukcja i bzdura, wyrzucanie pieniedzy w bloto. Kanalik suski to bardzo droga droga do nikad :( Kraj w kryzysie a tu marnuje sie 3 mld PLN z naszych podatkow. Nie stac nas na takie fanaberie dla kilkuset motorowodniakow. Na zbiorniki retencyjne nie funduszy wiec powodzie mamy co roku. Precz z kaczyzmem!
31 lipiec 2020 : 07:46 Zenek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Sabotaż1
W Warszawie budują POW za 4.2 mld złotych w tym tunel 2.2 km za 1.1 mld który robi za ekran dźwiękochłonny dla Ursynowa pieniądze zakopane w ziemi z naszych podatków.
31 lipiec 2020 : 09:58 ABC1 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Przekop
A MNIE JUZ WSZYSTKO JEDNO,CHLOPU TO WIATR WIEJE ZAWSZE W OCZY!!
31 lipiec 2020 : 12:34 Chlopek roztropek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 to jest to
a mnie nie jest wszystko jedno wreszcie przekop musi powstać
04 sierpień 2020 : 08:56 makem Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Smutek
Jest to jedyna,jak dotychczas wspaniala inwestycja,ktora po 40 latach "demokracji" doszla do realizacji. Jedynie zachodni i wschodni "przyjaciele"zgrzytaja zebami.
12 sierpień 2020 : 15:38 Odikia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter